Z danych Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi wynika, że w roku ubiegłym w Łodzi doszło do 222 wypadków przy pracy, w których życie straciło ponad 50 osób. Takie dane przedstawił przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy w Łodzi podczas konferencji zorganizowanej w przeddzień Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, która odbyła się 27 kwietnia br. w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność”.

Współczesne zagrożenia na rynku zawodowym: depresja, stres, zniechęcenie - to skutki mobbingu jakich doświadczają pracownicy. Obok stresu zawodowego, wypadków przy pracy i chorób zawodowych jest on coraz częstszą przyczyną niezdolności do pracy. Temat ten omówiła dr Dorota Merecz z Zakładu Psychologii Zdrowia i Pracy Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Podczas konferencji mgr Agata Wężyk również z Zakładu Psychologii Zdrowia i Pracy IMP przedstawiła zebranym jeszcze inne zagadnienie – prezentyzm. Co to jest? Prezentyzm występuje wówczas, gdy osoba chora jest obecna w pracy. Wg danych IMP coraz więcej Polaków wykonuje dalej pracę zarobkową pomimo tego, że lekarz wypisał im zwolnienie. Najczęstszymi powodami, dla których tak się dzieje są: sytuacja finansowa i rodzinna, lęk przed zwolnieniem, odpowiedzialność, zaangażowanie, lojalność, terminowe zadania, relacje międzyludzkie.

Na konferencję przybyli liczni przedstawiciele komisji zakładowych NSZZ „Solidarność”, społeczni inspektorzy pracy, a także m.in. prof. Konrad Rydzyński dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. dr J. Nofera oraz Andrzej Świderski, Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi. Z ramienia KK w konferencji uczestniczyła Marzena Flis, pełnomocnik KK ds. BHP.

Łódzka „Solidarność” obchodziła Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych już po raz 26.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, stan z dnia 4 maja 2015 r.