W kwietniu br. bezrobocie w Polsce, jak i strefie euro spadło - podał Eurostat. Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan.
W Unii Europejskiej ciągle ponad 25,5 mln osób pozostaje bez pracy, chociaż wskaźnik bezrobocia, w ciągu ostatniego roku (od kwietnia 2013 roku) obniżył się z 10,9 do 10,4 proc., czyli liczba bezrobotnych spadła o 1,2 mln osób. Jednakże nie we wszystkich krajach sytuacja na rynku pracy uległa poprawie. W 8 krajach, na 23, które podały dane za kwiecień br. stopa bezrobocia wzrosła, w tym m.in. we Francji, Włoszech, Holandii, czy Szwecji.
W Polsce stopa bezrobocia obniżyła się w kwietniu 2014 z 10,6 do 9,7 proc., aczkolwiek liczba bezrobotnych zmniejszyła się tylko o 50 tys. osób., z czego większość, bo 45 tys. to młodzi ludzie. Nadal jednak 24,6 proc. osób w wieku do 25 lat nie ma pracy.
Zdecydowanie najlepsza sytuacja, jeśli chodzi o sytuację na rynku pracy, w tym wśród ludzi młodych, panuje w Niemczech i Austrii. To nie tylko i nie przede wszystkim efekt sytuacji w gospodarkach tych krajów, ale elastyczności ich rynków pracy.
Zmiany na rynku pracy w UE nie są zatem jednoznaczne, co oznacza, że niejasna jest także kondycja europejskich gospodarek. Unijne programy wspierające zatrudnienie, szczególnie wśród młodych, przynoszą ciągle mierne efekty. Ten stan rzeczy może zmienić dopiero zdecydowana i trwała poprawa sytuacji gospodarczej w krajach UE. Chociaż, jak na razie, nieznacznej, ale jednak poprawie kondycji gospodarek południa Europy, zaczynają towarzyszyć pojawiające się problemy w innych krajach, np. we Francji.