Z „Raportu Płacowego Antal 2017” wynika, że średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom z branży HR w 2017 roku wyniosło 9857 zł brutto. Tym samym było wyższe aż o 21% w porównaniu do 2016 roku. To najwyższy wzrost pensji ze wszystkich analizowanych przez Antal branż. Dla porównania, pracownicy z marketingu i sprzedaży w 2017 roku zarabiali średnio 9630 zł. Eksperci podkreślają, że takie wyniki wyraźnie wskazują na rosnącą rolę działów HR w firmach, ze względu na rynek pracownika, konieczność intensywnych działań rekrutacyjnych i employer brandingowych.

Dobry rekruter w firmie to skarb

- Obecnie firmy na niespotykaną dotąd skalę inwestują w swoje działy HR oraz aktywności związane z budowaniem wizerunku pracodawcy. Oczywiście bezpośrednim powodem takiego stanu rzeczy jest deficyt kadr na rynku pracy. To wymusiło na firmach skupienie się na własnej polityce rekrutacyjnej, zainwestowanie w specjalistów ds. HR, którzy będą w stanie ściągnąć najbardziej wartościowych pracowników i zadbają o wizerunek firmy jako miejsca, gdzie warto pracować. Nie można oczywiście wyciągnąć prostego wniosku, że HR jest teraz ważniejszy niż działy marketingu czy sprzedaży. Jednak tak duży wzrost wynagrodzeń wyraźnie wskazuje na rosnące znaczenie ekspertów ds. zatrudnienia, polityki płacowej i wizerunku pracodawcy w firmach – mówi Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal.

HR-owiec HR-owcowi nierówny

Zebrane przez Antal dane pokazują, że zmiany poziomu wynagrodzeń w HR nie dotyczą wszystkich pracowników. Agnieszka Pastuła, Team Manager, Antal HR&Legal zauważa, że wzrost wynagrodzeń dotyczy przede wszystkim doświadczonych specjalistów ds. rekrutacji, szczególnie w sektorze IT i SSC/BPO. Nie zaobserwowano natomiast zmiany poziomu wynagrodzeń na stanowiskach szefów działów personalnych. Tu od kilku lat mamy stabilizację.

Doświadczenie ma znaczenie

Szukając kandydatów do działu HR, firmy zwracają uwagę na to, w jakiego typu organizacji specjalista zdobywał doświadczenie. Im większe i bardziej międzynarodowe przedsiębiorstwo, tym lepiej, bo stanowi dla firmy gwarancję, że przyszły pracownik będzie znał zaawansowane narzędzia HR-owe. Będzie też potrafił zarządzać budżetem na realizację dodatkowych aktywności dotyczących np. rozwoju pracowników. Co równie istotne, praca w dużej międzynarodowej korporacji to gwarancja, że bez względu na miejsce zamieszkania, specjalista czy menedżer otrzyma wynagrodzenie na podobnym poziomie w różnych częściach Polski.