Dzięki lekturze numeru dowiedzą się Państwo jak wykorzystać crowdsourcing w praktyce biznesowoej oraz co podnosi zaangażowanie i wpływa na retencję pracowników. Podpowiadamy również jak stworzyć i wdrożyć w organizacji strategię zarządzania różnorodnością, a także jak kształtować kulturę organizacyjną nastawioną na zmiany. Przedstawiamy ponadto na ile w życiu zawodowym można i kiedy warto wykorzystać techniki aktorskie oraz jak udzielać pracownikom informacji zwrotnej i w jakiej formule. Zapraszamy do korzystania z niemal gotowych narzędzi HR-owych (HR Plug & Play) – w tym miesiącu piszemy o Talent 9 Boxie i procesie zarządzania talentami.

W dziale „Prawo” natomiast gorący temat obowiązujących od stycznia 2017 r. przepisów w zakresie minimalnego wynagrodzenia zleceniobiorców, a w związku z tym nowych uprawnień kontrolnych Państwowej Inspekcji Pracy. Zapraszamy też do lektury odpowiedzi na pojawiające się na co dzień w obszarze stosowania przepisów prawa pracy pytania.

Zapraszam na stronę Personelu Plus: www.czasopisma.abc.com.pl/pplus

oraz do zapoznania się ze spisem treści!

Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie www.profinfo.pl/hr-kadry/wynagrodzenia/p,personel-plus-hrm-szkolenia-rekrutacja-prenumerata-2012,39349.html#40152321

Spis Treści:

Dział: Temat numeru

INNOWACYJNOŚĆ.PL
– jak MAO wspiera innowacyjność?

Polska potęgą innowacyjności? Brzmi niewiarygodnie, prawda? A jednak wiele nowatorskich rozwiązań, które w dużym stopniu zmieniły nasz świat i życie milionów ludzi, narodziło się w głowach polskich wynalazców. O większości z nich nigdy nie słyszałeś.

 

Klimat dla kreatywności

Innowacyjność to dzisiaj hasło przewodnie dla wielu organizacji. Niestety często w kontekście tworzenia i wdrażania innowacji szczególnie trafne okazuje się być stwierdzenie przypisywane Peterowi Druckerowi: kultura organizacyjna zjada strategię na śniadanie.

 

Dziewięć kroków w kierunku innowacyjności

Jak wspierać kreatywny model pracy i skutecznie wdrażać innowacje? Czy można testować strategię organizacji na rynku? Czy warto kultywować zrozumienie dla porażki i chaosu? Jak inspirować się, wykorzystując analizę danych? Przedstawiamy rozwiązania stosowane przez firmę Google w promowaniu innowacyjności.

 

Zakamarki innowacyjności

Umiejętność wypracowania kultury innowacji często decyduje o przetrwaniu firm, a nawet całych branż. Jakie są zatem główne czynniki warunkujące innowacyjność organizacji? Który z nich jest zazwyczaj całkowicie pomijany w projektach z obszaru HR-u?

 

Być tam, gdzie rodzą się idee

Innowacyjność w każdej firmie z branży technologicznej jest kluczowym elementem jej funkcjonowania oraz podstawą odniesienia sukcesu.

 

Ulga na badania i rozwój dla firm. Jak z niej skorzystać?

Firmy w Polsce pierwszy raz przygotowują się do skorzystania z ulgi na badania i rozwój (B+R). Największy udział w kosztach działalności B+R mają koszty osobowe. Choć ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie nakładają na przedsiębiorstwa ograniczeń interpretacyjnych dotyczących kwalifikowania kosztów osobowych, okazuje się, że robią to organy podatkowe. Wyzwaniem dla firm jest więc udowodnienie, iż pracownicy faktycznie zostali zatrudnieni w celu realizacji działań B+R. Czy działy HR mogą być tu wsparciem?

Dział: Ludzie i Wydarzenia

 

Crowdsourcing
– ukryty potencjał społeczności

Nigdy wcześniej pracodawcy nie byli tak blisko swoich pracowników – i na odwrót. Pracodawca na wyciągnięcie ręki ma uwagi, pomysły i treści pochodzące z najlepszego źródła: od pracowników – tych obecnych i potencjalnych. Wystarczy nawiązać z nimi kontakt, słuchać, rozmawiać i… nauczyć się korzystać z potężnej siły crowdsourcingu. O przykładach jego wykorzystania z perspektywy zarówno społecznej, jak i biznesowej dyskutowano 1 lutego 2017 r. podczas 8. edycji konferencji „HR Directors Summit”.

 

Cyfrowe środowisko pracy to konieczność

Wkroczenie na rynek pracy Millenialsów stawia przed właścicielami firm szereg wyzwań. Chcąc stworzyć nowoczesne środowisko pracy, odpowiadające na potrzeby nowych pokoleń, trzeba wziąć pod uwagę najnowsze trendy z zakresu technologii i social mediów. O oczekiwaniach Millenialsów, technologicznych narzędziach i… chmurze rozmawialiśmy z Teresą Olszewską z firmy GAVDI Polska oraz Andrzejem Zielińskim z Grupy NEUCA.

 

Rynek pracownika w rozkwicie?

Jakie są trendy w zarobkach i zatrudnieniu w wybranych branżach? Jak radzić sobie z pozyskaniem i utrzymaniem specjalistów? Jak optymalizować proces rekrutacji? Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć podczas marcowego „Śniadania HR”.

Dział: Raport

 

Liczysz na innowacje?
Zadbaj o rozwój kupców

W erze transformacji cyfrowej kluczem do sukcesu poszczególnych spółek i całych sektorów gospodarki jest innowacyjność – dla 70 proc. dostawców innowacje w zakresie produktów i usług są elementem, na którym się koncentrują i który stanowi wyróżnik na tle konkurencji.

 

Co podnosi zaangażowanie i wpływa na retencję pracowniczą?

Firmy, które chcą, aby najlepsi pracownicy nie rezygnowali z zajmowanych stanowisk, powinny skoncentrować się na wykorzystaniu technologii mobilnych, zmianie przestarzałego systemu rocznej oceny na regularne sesje przekazywania informacji zwrotnej, a także rozwoju osobistym i kompetencyjnym zatrudnianych osób.

Dział: HRM

 

Jak stworzyć i wdrożyć strategię zarządzania różnorodnością w organizacji?

Najskuteczniejszym sposobem na zarządzanie różnorodnością jest zajęcie się tym tematem systemowo: stworzenie spójnej polityki, wdrożenie sensownej strategii obejmującej pracowników wszystkich szczebli, dostosowanie jej do realiów danej firmy. Często pojawia się wtedy dylemat: dokumenty czy praktyka? Aby wdrażanie odbyło się spójnie i skutecznie, potrzebne będzie jedno i drugie.

 

Wiosna sprzyja pracownikom

Za oknem już wiosna – słońce, kwiaty i zielona trawa. Takie widoki wyzwalają energię oraz chęć do działania. Również pracownicy zaczynają przychodzić do pracy z większą pasją i na ich twarzach częściej gości uśmiech. Warto ten dobry nastrój utrzymać. Przyniesie on wymierne efekty całej firmie.

 

Kształtowanie kultury organizacyjnej nastawionej na zmiany

Wraz z wchodzeniem na rynek pracy nowych pokoleń pracowników i postępującą technologizacją działania organizacje częściej będą musiały konfrontować się z koniecznością prowadzenia silniejszych działań employer brandingowych, uatrakcyjniania pracy, zwiększania partycypacji pracowników, wdrażania samozarządzania, co ostatecznie spowoduje wprowadzanie zmian, zwłaszcza tych, które mają charakter bardziej kulturowy niż operacyjny.

Dział: Edukacja i rozwój

 

Techniki aktorskie w życiu zawodowym

Biznes jest teatrem. O skutecznym funkcjonowaniu na jego deskach decyduje szereg czynników, także umiejętność radzenia sobie w nietypowych sytuacjach. Kompetencje właściwego reagowania i niwelowania stresu związanego z rolą, jaką pełnimy w biznesie, są kluczowe. Można działać na zasadzie improwizacji, ale nawet ona jest skuteczniejsza, gdy się do niej odpowiednio przygotujemy. Techniki aktorskie doskonale się do tego nadają.

 

Rozwój na życzenie
– Feedback 360° inaczej

Nowoczesne technologie, przenikanie się świata realnego i wirtualnego, media społecznościowe oraz pokolenia digital natives wymagają od firm większej elastyczności, szybkiego podejmowania decyzji i umiejętnego wykorzystania pojawiających się szans. Jak organizacje mogą zaadaptować się do tych okoliczności?

 

Organizacyjny matrix

Potencjał to termin, który na dobre zagościł już w słowniku HR Business Partnerów. Bardzo często jest przedmiotem wielogodzinnych dyskusji, których efekty potrafią zmienić przebieg kariery niejednego pracownika. Ten nierzadko prowadzony za zamkniętymi drzwiami pokojów konferencyjnych proces na celu ma budowanie „ławki rezerwowych” liderów, którzy w przyszłości obejmą kluczowe stanowiska w firmie.

Dział: Prawo

Minimalne wynagrodzenie
zleceniobiorców

Jakie nowe uprawnienia kontrolne otrzymała Państwowa Inspekcja Pracy w 2017 r.? Jakie podmioty mogą się w związku z tym spodziewać kontroli w tym roku? I jaki zakres przedmiotowy ma mieć ta kontrola?

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – pytania i odpowiedzi