W przypadku gdy do przejścia zakładu pracy lub jego części dochodzi w trakcie miesiąca dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc będzie składał zarówno pracodawca przejmowany jak i pracodawca przejmujący. Jeśli pracodawca przejmowany i przejmujący są uprawnieni do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków a miesiącu, w którym dochodzi do przejścia zakładu pracy przejmowany pracownik choruje i okres choroby przypada zarówno na okres przed przejęciem zakładu pracy i po przejęciu zakładu pracy zasiłek chorobowy powinien rozliczyć jeden i drugi pracodawca.

W przypadku gdy dochodzi przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę na podstawie przepisów art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p. pracodawca przejmujący staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Od tego momentu za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy, powstałe przed przejściem części zakładu pracy na innego pracodawcę, dotychczasowy i nowy pracodawca odpowiadają solidarnie (art. 231 § 2 k.p.).

Na podstawie przepisów § 9 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika – dalej r.z.d.p., dotychczasowy pracodawca w przypadku przejścia zakładu pracy na podstawie art. 231 k.p., jest obowiązany przekazać akta osobowe pracowników oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu.

Pracodawca przejmujący kontynuuje obowiązki nałożone przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z dniem przejścia zakładu pracy dotychczasowy pracodawca jest zobowiązany wyrejestrować z ubezpieczeń pracowników przejmowanych przez nowego pracodawcę, na drukach ZUS ZWUA z kodem 600. Natomiast pracodawca przejmujący jest zobowiązany zarejestrować do ubezpieczeń nowych pracowników na druku ZUS ZUA z tą samą datą, z którą zostali oni wyrejestrowani przez byłego pracodawcę.

Pracodawca przejmujący jako płatnik składek w stosunku do przejętych pracowników od momentu przejęcia pracowników jest zobowiązany do co miesięcznego obliczania, rozliczania i przekazywania do ZUS składek na ubezpieczenie społeczne i składek na ubezpieczenie zdrowotne od dochodów uzyskiwanych przez przejętych pracowników oraz sporządzania comiesięcznej deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz raportów miesięcznych ZUS RCA - art. 17 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – dalej u.s.u.s.

W przypadku gdy do przejścia zakładu pracy lub jego części dochodzi w trakcie miesiąca dokumenty rozliczeniowe za ten miesiąc będzie składał zarówno pracodawca przejmowany jak i pracodawca przejmujący. Nawet gdyby pracodawca przejmowany i pracodawca przejmujący umówili się, ze wynagrodzenie za miesiąc w którym nastąpiło przejęcie wypłaca pracodawca przejmujący, pracodawca przejmowany powinien przygotować i przesłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, w których wykaże "zerowe" podstawy wymiaru składek.

Jeśli pracodawca przejmowany i przejmujący są uprawnieni do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków a miesiącu, w którym dochodzi do przejścia zakładu pracy przejmowany pracownik choruje i okres choroby przypada zarówno na okres przed przejęciem zakładu pracy i po przejęciu zakładu pracy zasiłek chorobowy powinien rozliczyć jeden i drugi pracodawca. Zasiłek chorobowy za okres przed przejściem zakładu pracy rozlicza pracodawca przejmowany, natomiast zasiłek chorobowy przypadający na okres po przejęciu zakładu pracy rozlicza pracodawca przejmujący. Taką informację uzyskałam również w ZUS.