Na skutek niepoinformowania jednostki ZUS przez płatnika składek o tym, że pracownica z określonym dniem rozpoczyna urlop wychowawczy, doszło do wypłaty nienależnych świadczeń - zasiłku chorobowego. Wiem, że kiedyś takie przypadki regulował art. 84 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który mówił o tym, iż w takim przypadku nienależnie wypłacone zasiłki wraz z należnymi odsetkami, zwraca nie ubezpieczony, tylko płatnik składek. Przy czym dodać należy, że w omawianej sytuacji płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty świadczeń i wypłaty dokonuje bezpośrednio ZUS. W znowelizowanej ustawie nie znajduję art. 84 w brzmieniu dawniej obowiązującym.
Kto dziś i na podstawie jakiego przepisu będzie zobowiązany zwrócić świadczenie?

Jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot.

Przedstawiony w pytaniu przepis nadal daje ZUS podstawę do żądania zwrotu świadczeń od płatnika składek. Stosownie do treści art. 84 ust. 6 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), jeżeli pobranie nienależnych świadczeń zostało spowodowane przekazaniem przez płatnika składek lub inny podmiot nieprawdziwych danych mających wpływ na prawo do świadczeń lub na ich wysokość, obowiązek zwrotu tych świadczeń wraz z odsetkami obciąża odpowiednio płatnika składek lub inny podmiot. Przepis ten daje więc możliwość ZUS-owi żądania zwrotu świadczeń, które zostały nienależnie wypłacone np. pracownikowi, na skutek błędnych informacji pochodzących np. od pracodawcy, a więc płatnika składek. Trudno mi rozstrzygać na jakiej podstawie i czy w ogóle ZUS zażąda zwrotu świadczeń, bo nie jest mi znany dokładny stan faktyczny. Dodam, że ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 z późn. zm.) - dalej u.ś.p., daję podstawę do żądania zwrotu zasiłku, ale od ubezpieczonego, wówczas gdy wypłata nastąpiła z jego winy. Zgodnie bowiem z treścią art. 66 ust. 2 u.ś.p., jeżeli świadczenie zostało pobrane nienależnie z winy ubezpieczonego lub wskutek okoliczności, o których mowa w art. 15-17 i art. 59 ust. 6 i 7, u.ś.p. wypłacone kwoty podlegają potrąceniu z należnych ubezpieczonemu zasiłków bieżących oraz z innych świadczeń z ubezpieczeń społecznych lub ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jednak w przedstawionej sytuacji najprawdopodobniej nie będzie miało to zastosowania.