Pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy jako nauczyciel oraz na 1/2 etatu na w innej firmie (urząd). Z dniem 30 listopada 2009 r. rozwiązał umowę o pracę w szkole i od 1 grudnia 2009 r. pobiera emeryturę "nauczycielską".
W drugiej firmie umowa o pracę nie została rozwiązana i jest nadal kontynuowana.
Czy w związku z powyższym pracownika dotyczy regulacja, o której mowa w art. 103a u.e.r. obowiązującej od 1 stycznia 2010 r.?
 

Do pracownika-emeryta wskazanego w pytaniu mają zastosowanie zasady zawieszenia emerytur określone w art. 103-103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.) - dalej u.e.r.
 

Zgodnie z art. 103a u.e.r. prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. W przepisie tym mowa jest o zawieszeniu emerytury przyznanej przez ZUS ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Bez znaczenia jest więc "wyjściowa" podstawa uzyskania tej emerytury (czy jest to dawna emerytura wcześniejsza, emerytura wcześniejsza uzyskana na podstawie przepisów u.e.r., emerytura "nauczycielska" lub inne świadczenie emerytalne z ZUS). Istotną kwestią dla zawieszenia emerytury jest fakt kontynuacji zatrudnienia u tego samego pracodawcy, u którego pracownik był zatrudniony przed uzyskaniem emerytury. Przepis nie wskazuje, czy ma być to zatrudnienie podstawowe, czy dodatkowe i w jakim wymiarze etatu. W przepisie mowa jest zresztą o zawieszeniu prawa do emerytury bez względu na poziom przychodów ze stosunku pracy. Tym samym należy uznać, że do pracownika-emeryta wskazanego w pytaniu zasady zawieszenia emerytur określone w art. 103-103a u.e.r. mają zastosowanie.