Prawie 60 proc. ankietowanych rozważa romans w pracy

Z ankiety wynika, że 59 proc. wszystkich pytanych rozważałoby romans w miejscu pracy, a aż dla 43 proc. fantazje stały się rzeczywistością. 44 proc. kobiet przyznało się do romansu w pracy. Z kolei 66 proc. mężczyzn nie powiedziałoby nie, gdyby taka okazja się nadarzyła.

Romans w pracy w Polsce to raczej krótkotrwałe zauroczenie

Jedynie 9 proc. związków przetrwało 5-letnią próbę czasu. W większości przypadków uczucie między współpracownikami wygasało po mniej niż 6 miesiącach - tak odpowiedziało 21 proc. badanych. W przypadku 12 proc. ankietowanych uczucie przetrwało krócej niż rok. 32 proc. pytanych obecnie randkuje ze współpracownikiem.

Sprawdź w LEX: Odpowiedzialność podatkowa małżonka i rozwiedzionego małżonka - PROCEDURA >

W ankiecie zapytano jak daleko zaszły relacje intymne w przypadku romansujących w pracy respondentów. Okazało się, że aż 17 proc. pytanych stanęło ze współpracownikiem na ślubnym kobiercu i jedna na dziesięć pytanych osób ma teraz dzieci z osobą, którą poznała w pracy. Dla 8 proc. pytanych romans w pracy oznaczał rozstanie się z poprzednim współmałżonkiem.

 

Intymne relacje trzymane w tajemnicy

64 proc. ankietowanych wolało nie sprawdzać polityki firmy na własnej skórze i trzymało swoją relację w tajemnicy. Prawie 8 proc. ankietowanych dla dobra związku zdecydowało się zmienić pracę.

Według 77 proc. respondentów w ich miejscach pracy (77 proc.) nie ma oficjalnie polityki określającej zasady intymnych relacji ze współpracownikami. Tylko 13 proc. ankietowanych przyznało, że ich pracodawca jasno określa, że osoby mające romans w miejscu pracy nie powinny bezpośrednio ze sobą współpracować.

Romanse bez wyrachowania

Z ankiety wynika, że wybieramy raczej osoby z „naszego szczebla” zawodowego. Jedynie 6 proc. osób przyznało się, że spotykało się z szefem. Fantazjujemy również chętniej o osobach z naszego bliskiego otoczenia (22 proc.), ranga stanowiska nie wpływa znacząco na nasze romantyczne fantazje i nie zwiększa atrakcyjności obiektu naszych uczuć. Nie czerpiemy też dodatkowych korzyści materialnych z faktu bycia w relacji intymnej z kimś z pracy.

Czytaj też: FOR: Polska w ogonie w elastyczności zatrudnienia >>>
 

Najczęściej romansują w pracy w USA

40 proc. ankietowanych przyznało się do romansowania w pracy w USA, choć jedynie 32 proc taką ewentualność kiedykolwiek wcześniej rozważało. Tuż za Stanami znaleźli się ankietowani z Holandii, spośród których 37 proc. przyznało się do romansu – choć rozważało taką opcję jedynie 15 proc. zapytanych osób. W Holandii 25 proc. romansów zakończyło się małżeństwem, a aż 50 proc. tych relacji przetrwało 5 letnią próbę czasu.

Sprawdź w LEX: Zatrudnianie członka rodziny a podatek dochodowy >

Osoby romansujące we Francji okazały się stałe w swoich uczuciach. Aż 23 proc. deklarowanych związków przetrwało ponad rok, a 18 proc. zakończyło się ceremonia ślubną.

 


Romans się opłaca w Indiach

28 proc. romansujących respondentów z Indii przyznało, iż odczuli, że dzięki relacji ze współpracownikiem byli w pracy lepiej traktowani. Co ciekawe w Indiach wyjątkowo odważniej o swych uczuciach mówili mężczyźni. 55 proc. respondentów stanowili właśnie oni. W innych krajach w ankiecie udział wzięło procentowo zdecydowanie więcej kobiet.

W Wlk. Brytanii z powodu związku rezygnują z pracy

59 proc. romansów w Wlk. Brytanii doprowadziło flirtujących do rezygnacji z pracy.  18 proc. pracodawców ma politykę zabraniającą randkowania ze współpracownikami. Z drugiej strony jednak aż 26 proc. spośród ujawnionych nam romansów zakończyło się na ślubnym kobiercu.

Bliska relacja w firmie to delikatna kwestia

- Patrząc na doświadczenia firm członkowskich wiemy, że one wprowadzają postanowienia dotyczące ograniczenia bliskich relacji pomiędzy pracownikami. Nie ma tu żadnych regulacji kodeksu pracy, stąd wchodzimy w delikatną kwestię prywatności, trochę wzorując się na przepisach służby cywilnej, gdzie obwiązuje zakaz pozostawania przez rodziny w stosunkach podległości - mówi ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki.

Sprawdź w LEX: Czy niezatrudnianie w zakładzie pracy członków rodziny pracowników to przejaw dyskryminacji? >

Zwraca on uwagę, że negatywnie może wpływać na pracowników sytuacja,  kiedy dwie bliskie osoby pozostające w związku są w stosunku podległości.  - Dla firm najlepiej byłoby, gdyby nie dochodziło do takich sytuacji. Dlatego inicjatywy przedsiębiorców wprowadzania pewnych polityk, nie dziwą nas, ponieważ służy to pewnej transparentności. Chodzi o to, żeby nikt nie czuł się dyskryminowany, czy preferowany przy awansie, podwyżkach, zmianie warunków zatrudnienia - wyjaśnia ekspert.

Jak podkreśla, być może należy wprowadzić odpowiednie rozwiązania do kodeksu pracy, które określałyby zasady pracy osób pozostających w związkach. - Jest to kwestia do przedyskutowania. Chociaż temat nie był nam zgłaszany jako ten, który wymaga niezbędnego przeanalizowania - powiedział Robert Lisicki.

Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:

Dyskryminacja - aspekt HRM >

Różnicowanie sytuacji pracowników - dopuszczalność >

Czym jest dyskryminacja w stosunkach pracy i jak jej unikać? - poradnik krok po kroku >