Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie miesięczne i nie ma dodatkowych składników wynagrodzenia, czy konieczne jest wyliczanie wynagrodzenia urlopowego?
Czy podstawa wymiaru wynagrodzenia urlopowego powinna być naliczona w kwocie brutto czy netto skoro rozporządzenie mówi o wynagrodzeniu wypłaconym?
Co w przypadku potrąceń komorniczych?
Jak zaokrąglać naliczone wynagrodzenie do dwóch, czy do trzech zer po przecinku?
Co to jest wynagrodzenie wypłacone i uzyskane?

Zgodnie z § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14 z późn. zm.) - dalej r.u.u.w.e.w., składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Mimo to, że przy stałym miesięcznym wynagrodzeniu kwotowo nie ma znaczenia, czy pracownik był, czy nie był na urlopie, należy wyróżniać wielkość wynagrodzenia urlopowego. Wypłata tego wynagrodzenia jest bowiem obowiązkiem pracodawcy, a brak wyróżnienia tego składnika na liście prac może spowodować zarzut naruszenia przepisów prawa pracy.


R.u.u.w.e.w. mówi o wynagrodzeniu należnym, a tym samym należy uwzględniać składniki wynagrodzenia w kwocie brutto. Podatek dochodowy oraz część składek ZUS potrącane są bowiem z wynagrodzenia pracownika, wobec czego wchodzą one w skład wynagrodzenia należnego. Podatek dochodowy od dochodów ze stosunku pracy ustala się według skali podatkowej, a to oznacza stosowanie progresji podatkowej. Powoduje to, że rozliczanie kwot netto jest niewłaściwe - wysokość opodatkowania może się bowiem zmieniać w trakcie roku, a istotą wynagrodzenia urlopowego jest wypłata świadczeń w takiej kwocie, jaką pracownik by otrzymał, gdyby pracował.
Wynagrodzenie urlopowe pozostaje wynagrodzeniem, wobec czego należy dokonywać z niego potrąceń na analogicznych zasadach, jak w przypadku innych składników wynagrodzenia.
Wynagrodzenie wypłacane jest w złotówkach, a jedna złotówka dzieli się na 100 groszy. Tym samym wynagrodzenia należy zaokrąglać do dwóch miejsc po przecinku.
Zgodnie ze słownikiem języka polskiego wynagrodzenie wypłacone, to wynagrodzenie wydane komuś w formie pieniężnej, a wynagrodzenie uzyskane, to wynagrodzenie otrzymane. Oba te pojęcia są bliskoznaczne i oznaczają świadczenia, które zostały pracownikowi przekazane. Należy przy tym podkreślić, iż użycie przez ustawodawcę zwrotu "wynagrodzenie wypłacone" lub "wynagrodzenie uzyskane" nie oznacza z automatu, ze chodzi o kwotę netto. Na wynagrodzenie - jak to już zostało powiedziane - składa się bowiem także kwota podatku dochodowego i część składek ZUS, a daniny te pobiera się z wynagrodzenia wypłaconego lub postawionego do dyspozycji podatnika.