W razie złożenia maszyny z komponentów firma staje się producentem maszyny. Producent ma obowiązek spełnić wszystkie wymagania opisane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn (Dz. U. Nr 199, poz. 1228) - dalej r.z.w.m.

Uzasadnienie
Przepisy r.z.w.m., wdrażając do ustawodawstwa polskiego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2006/42/WE z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn (Dz. Urz. UE L 157 z 9.06.2006, s. 24 z późn. zm.) - dalej dyrektywa 2006/42/WE, określają:
1)zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dotyczące projektowania i wykonywania maszyn i elementów bezpieczeństwa wprowadzanych do obrotu oddzielnie;
2)procedury oceny zgodności,;
3)rodzaje maszyn i elementów bezpieczeństwa, dla których jest wymagany udział jednostki notyfikowanej, w trakcie przeprowadzania procedury oceny zgodności;
4)sposób oznakowania maszyn i elementów bezpieczeństwa;
5)wzór znaku CE.

Przepis § 6 ust. 1 r.z.w.m. wskazuje obowiązki dla producenta przed wprowadzeniem maszyny do obrotu lub oddaniem do użytku. Producent:
1)zapewnia, że maszyna spełnia odpowiednie zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa;
2)zapewnia, że dostępna jest dokumentacja techniczna;
3)dostarcza niezbędnych informacji, w szczególności instrukcje;
4)przeprowadza właściwe procedury oceny zgodności;
5)sporządza deklarację zgodności WE i zapewnia, że zostanie dołączona do maszyny;
6)umieszcza oznakowanie CE.

Producent powinien wyprodukować maszynę spełniającą wymagania zasadnicze zawarte w r.z.w.m.. Powinien on zastosować procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny. Potwierdzeniem uzyskania zgodności z wymaganiami r.z.w.m. powinno być wystawienie przez producenta deklaracji zgodności WE i umieszczenie oznakowania CE na maszynie. Deklaracja zgodności WE powinna być wystawiona przez producenta dla każdej maszyny, przekazywanej do obrotu lub bezpośrednio użytkownikowi. Deklaracja jest dokumentem, w którym producent potwierdza na własną odpowiedzialność, że dana maszyna wprowadzana do obrotu jest zgodna z postanowieniami dyrektywy 2006/42/WE i r.z.w.m. i wszystkich innych dyrektyw, których wymagania odnoszą się do danej maszyny.
Zgodnie z r.z.w.m. za pomocą oznakowania CE producent informuje, że dany produkt spełnia zasadnicze wymagania i został poddany odpowiedniej procedurze oceny zgodności. Oznakowanie CE jest deklaracją producenta, że wytworzona przez niego maszyna spełnia określone w r.z.w.m. wymagania dotyczące danej maszyny.

Ponieważ r.z.w.m. wskazuje także wymagania dla informacji zawartych w dokumentacji technicznej, instrukcji obsługi i instrukcji konserwacji dla maszyny, producent maszyny powinien zapewnić dokumentację, składającą się zasadniczo z trzech elementów:
1)dokumentacji technicznej,
2)instrukcji obsługi,
3)instrukcji konserwacji.
W przypadku gdy maszyna złożona z komponentów została z nazwy wymieniona w załączniku nr 5 do r.z.w.m. i została wyprodukowana zgodnie z normami zharmonizowanymi oraz pod warunkiem, że normy te obejmują wszystkie odpowiednie zasadnicze wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, producent powinien zastosować jedną z następujących procedur:
1)procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny,
2)procedurę badania typu WE, według której jednostka notyfikowana stwierdza i zaświadcza, że reprezentatywny model maszyny określonej w załączniku nr 5 do r.z.w.m., spełnia przepisy rozporządzenia,
3)procedurę pełnego zapewnienia jakości.
Producent maszyny złożonej z komponentów, która nie jest wymieniona z nazwy w załączniku nr 5 do r.z.w.m. powinien po złożeniu maszyny zastosować procedurę oceny zgodności połączoną z kontrolą wewnętrzną na etapie wykonania maszyny. Po stwierdzeniu ze wykonana maszyna została wykonana zgodnie wymaganiami r.z.w.m. powinien on wystawić dla maszyny instrukcję obsługi oraz deklarację zgodności WE. Na maszynie producent powinien umieścić oznakowanie CE.

Krzysztof Zamajtys