Odpowiedź:
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłaconego w maju 2015 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2014 roku do kwietnia 2015 roku. Z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego pracodawca nie powinien wyłączać premii, która nadal przysługuje, a jedyna różnica polega na tym, że będzie ona wypłacana za okres miesięczny a nie kwartalny.
Uzasadnienie:
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159) – dalej u.ś.p. Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się wynagrodzenie uzyskane przez pracownika u płatnika składek w okresie ubezpieczenia chorobowego, z tytułu którego przysługuje  zasiłek  chorobowy.
Na podstawie przepisów art. 41 ust.1 u.ś.p., przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Powyższe oznacza, ze do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowane są składniki wynagrodzenia stanowiące podstawę wymiaru składki chorobowej, które ulegają zmniejszeniu za okres choroby, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe.
Premie zmniejszane za okres choroby przysługujące za okresy miesięczne wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w kwocie wypłaconej pracownikowi za miesiące kalendarzowe, z których wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (art. 42 ust.1 u.ś.p.). Premie i inne składniki wynagrodzenia zmniejszane za okres choroby, przysługujące za okresy kwartalne, wlicza się do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej jedną dwunastą kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 42 ust. 2 u.ś.p.).
Składniki wynagrodzenia, które na podstawie przepisów płacowych przysługują tylko do określonego terminu nie są uwzględniane przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie. Podobną zasadę stosuje się w przypadku gdy na podstawie przepisów płacowych zaprzestano wypłaty składników wynagrodzenia. W przypadku podjęcia przez zakład pracy decyzji o zaprzestaniu wypłaty składnika wynagrodzenia od określonej daty, podstawę wymiaru zasiłku przysługującego za okres od tej daty, ustala się z wyłączeniem tego składnika (komentarz ZUS ust. 190). Zasada ta nie ma jednak zastosowania w przypadku gdy składnik wynagrodzenia zostanie włączony w całości lub w części do innego składnika lub zamieniony na inny składnik wynagrodzenia.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego wypłaconego w maju 2015 r. stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od maja 2014 r. do kwietnia 2015 roku. Od września 2014 r. w  okresie uwzględnianym w podstawie zasiłku premia kwartalna wliczana do podstawy zasiłku została zamieniona na premię miesięczną. Powyższe oznacza, ze nie zaprzestano wypłaty składnika wynagrodzenia ale zamieniono go na inny składnik wynagrodzenia również uwzględniany w podstawie zasiłku. Z podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego pracodawca nie powinien wyłączać premii, która nadal przysługuje, a jedyna różnica polega na tym, że będzie ona wypłacana za okres miesięczny.
W podstawie zasiłku chorobowego pracodawca powinien uwzględnić premie kwartalne i premie miesięczne i wliczyć je do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości 1/12 kwoty stanowiącej sumę premii kwartalnych wypłaconych w okresie od  kwietnia 2014 r. do sierpnia 2014 r. i premii miesięcznych wypłaconych od września 2014 r. do kwietnia 2015 r.

Barbara Tomaszewska,
autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych 
Odpowiedzi udzielono 8.06.2015 r.