Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wykonujących pracę na różnych stanowiskach odbycie, odpowiedniego do rodzaju wykonywanej pracy, szkolenia, w tym przekazanie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy.
Grupy stanowisk, dla których przeprowadzane są szkolenia w zakresie bhp to stanowiska robotnicze, pracownicy administracyjno-biurowi oraz osoby kierujące pracownikami, tzw. kadra kierownicza.
Szkolenia w zakresie bhp dzielimy na:
- szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej "instruktażem ogólnym",
- szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym",
- szkolenie okresowe.
Szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy przeprowadzane są wspólnie lub oddzielnie dla różnych grup stanowisk i w różnych odstępach czasu od momentu przyjęcia do pracy. W instruktażu ogólnym mogą uczestniczyć razem wszystkie grupy stanowisk. Pozostałe szkolenia (instruktaż stanowiskowy oraz szkolenie okresowe) organizowane są oddzielnie dla różnych grup stanowisk.
Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Szkolenie okresowe odbywają:
osoby będące pracodawcami oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści,
pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych,
pracownicy inżynieryjno-techniczni, w tym projektanci, konstruktorzy maszyn i innych urządzeń technicznych, technolodzy i organizatorzy produkcji,
pracownicy administracyjno-biurowi i inni nie wymienieni w pozostałych punktach, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne albo z odpowiedzialnością w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami ustala częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach osób kierujących pracownikami przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, inżynieryjno-technicznych oraz dla pracowników administracyjno-biurowych w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
Kolejne szkolenie okresowe pracowników robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.
Kolejne szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami oraz pracowników inżynieryjno-technicznych powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Ze szkolenia okresowego może być zwolniona osoba, która:
przedłoży aktualne zaświadczenie o odbyciu w tym okresie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego;
odbyła w tym okresie szkolenie okresowe wymagane dla osoby zatrudnionej na stanowisku należącym do innej grupy stanowisk, jeżeli jego program uwzględnia zakres tematyczny wymagany programem szkolenia okresowego obowiązującego na nowym stanowisku pracy.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.