Pracownik zatrudniony był przez 5 miesięcy. W dniu 21 lutego składa wniosek o wyrażenie zgody na rozwiązanie umowy o pracę z dniem 20 lutego 2011 r. Urlop wypoczynkowy za 2010 r. ma wykorzystany.
Czy w takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy za styczeń 2011 r.?
Pracownik się nie zwracał, a pracodawca nie miał możliwości udzielenia mu tego urlopu, bo pracownik poprosił o rozwiązanie umowy z dnia na dzień.
Czy pracodawca może na wniosek pracownika wypłacić?
W wydanym świadectwie pracy wpisano, iż pracownik nie wykorzystał urlopu za 2011 r.

Tak, w przedstawionym przypadku pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 
Zasadą jest, że pracownik nabywa prawo do kolejnych urlopów w każdym kolejnym roku kalendarzowym (art. 153 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm. - dalej k.p.). Oznacza to, że jeśli pracownik pozostaje w stosunku pracy i rozpoczyna się kolejny rok, to automatycznie nabywa on prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednocześnie, ustawodawca wskazał wyraźnie w art. 171 k.p., że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracownik nie traci tego prawa w sytuacji, gdy umowa ulega rozwiązaniu za porozumieniem stron bez zachowania okresu wypowiedzenia. Fakt, że praktycznie rzecz biorąc pracodawca nie miał możliwości udzielenia mu tego urlopu nie ma w tym wypadku znaczenia.