Pytanie użytkownika Serwisu BHP:
Od jakiego poziomu hałasu należy stosować ochronniki słuchu - w ekspozycji na hałas powyżej 80 dB, czy przy wartości od k-0,5 (0,47) - czyli 82 dB, czy powyżej k-1 85dB?
Czy należy również brać pod uwagę przy obowiązku stosowania ochron słuchu LA (max. poziom) i LC (szczytowy poziom).

Przykład: - równoważny poziom dźwięku A - wg. składowych wyników - 83,1, 83,8, 84,0 = wartość obliczona 83,1dB, k - 0,65 - maksymalny poziom dźwięku A - wg. składowych wyniku - 86,2, 87,2, 80,5 = wartość obliczona 87,2 dB, - szczytowy poziom dźwięku C - wg. składowych wyników - 102,1, 103,1, 103,2 = wartość obliczona = 103,2

Odpowiedź

Obowiązek stosowania ochronników słuchu powstaje dopiero z chwilą, gdy pomiary natężenia hałasu wykażą, że jego wartość przekracza 85 dB. W przypadku niższych wartości stwierdzonych przeprowadzonymi pomiarami wynoszącymi co najmniej 80 dB, pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom środki ochrony indywidualnej w postaci ochronników słuchu, przy czym nie ma obowiązku wprowadzenia bezwzględnego nakazu ich stosowania.

Powyższy zapis wynika pośrednio z brzmienia § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 5.08.2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne, zgodnie z którym w przypadku, gdy uniknięcie lub wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe za pomocą środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy, pracodawca jest obowiązany:
1. udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają wartości progów działania,
2. udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzorować prawidłowość ich stosowania, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy osiągają lub przekraczają wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN).

O ile w pierwszym punkcie należy jedynie zapewnić ochronniki słuchu, o tyle w drugim należy również zapewnić ich stosowanie.
W myśl art. 207 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. – Kodeks pracy – dalej k.p., pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Przejawem powyższego obowiązku, zgodnie z art. 237(6) § 1 k.p., jest nieodpłatne zapewnienie pracownikowi środków ochrony indywidualnej zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informowanie go o sposobach posługiwania się tymi środkami.

Szczegółowym aktem prawnym określającym wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące prac, podczas wykonywania których z przyczyn wynikających z cech miejsca pracy, stosowanych środków lub procesów pracy, mogą wystąpić szkodliwe czynniki fizyczne w środowisku pracy w postaci hałasu – jest rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 5.08.2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne – dalej r.b.h.p.n.h.

Zgodnie z § 6 ust. 1 tego rozporządzenia, w przypadku, gdy uniknięcie lub wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas nie jest możliwe za pomocą środków ochrony zbiorowej lub organizacji pracy, pracodawca jest obowiązany:
1. udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy przekraczają wartości progów działania,
2. udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzorować prawidłowość ich stosowania, jeżeli wielkości charakteryzujące hałas w środowisku pracy osiągają lub przekraczają wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń (NDN).

Według obowiązującego stanu prawnego, a więc według rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 6.06.2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy:
1. poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy lub tygodnia pracy nie może przekraczać 85 dB,
2. maksymalny poziom dźwięku A nie może przekraczać wartości 115 dB,
3. szczytowy poziom dźwięku C nie może przekraczać wartości 135 dB.
Wartości progów działania dla wielkości charakteryzujących hałas, określone zostały w załączniku do r.b.h.p.n.h. i wynoszą:
4. dla poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy lub poziomu ekspozycji na hałas odniesionego do tygodnia pracy - wartość progu działania wynosi 80 dB,
5. dla szczytowego poziomu dźwięku C - jako wartość progu działania przyjmuje się wartość NDN wynoszącą 135 dB.