KE proponuje przepisy wspierające zatrudnienie ludzi młodych
\

Komisja Europejska zaproponowała zasady operacyjne pozwalające na realizację inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, mającej na celu zwalczanie bezrobocia wśród młodzieży. Inicjatywa ta została zaproponowana na posiedzeniu Rady Europejskiej w dniach 7-8 lutego 2013 r., a jej budżet na lata 2014-2020 wynosi 6 mld EUR.

László Andor, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział: "W następstwie silnego politycznego sygnału ze strony Rady Europejskiej, dotyczącego wsparcia dla gwarancji na rzecz młodzieży i innych środków mających na celu rozwiązanie problemu rekordowego poziomu bezrobocia wśród młodzieży, Komisja zaproponowała konkretny wniosek, który umożliwi państwom członkowskim korzystanie z zasobów niezwłocznie po wejściu w życie nowych ram budżetowych na lata 2014-2020."

Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych będzie wspierać zwłaszcza młodych ludzi, którzy nie kształcą się, nie pracują ani nie szkolą zawodowo (młodzież NEET) w unijnych regionach, w których stopa bezrobocia wśród młodzieży w 2012 r. przekroczyła 25%. Inicjatywa skupiałaby się na integracji tej młodzieży na rynku pracy.

Fundusze w ramach tej inicjatywy zostałyby zatem przeznaczone na ułatwienie i przyspieszenie działań określonych w grudniu 2012 r. w pakiecie na rzecz zatrudnienia młodzieży. Fundusze te będą w szczególności dostępne dla państw członkowskich w celu finansowania działań mających na celu wdrożenie w kwalifikujących się regionach zalecenia w sprawie gwarancji dla młodzieży, które zostało wydane na posiedzeniu ministrów ds. zatrudnienia i spraw społecznych UE w dniu 28 lutego. W ramach gwarancji dla młodzieży państwa członkowskie powinny wprowadzić środki mające na celu zapewnienie, by młodzież do 25 roku życia miała dostęp do dobrych jakościowo ofert pracy, kształcenia ustawicznego, przygotowania zawodowego lub staży w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych będzie miała charakter uzupełniający w stosunku do innych projektów realizowanych na poziomie krajowym, w tym projektów wspieranych z EFS, a jej celem będzie tworzenie lub wdrażanie programów gwarancji dla młodzieży, takich jak reforma odpowiednich instytucji i usług.

W ramach przewidzianych na ten cel funduszy 3 mld euro będzie pochodzić ze specjalnej pozycji budżetowej przeznaczonej na zatrudnienie ludzi młodych; kwota ta zostanie uzupełniona o co najmniej 3 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z powodu obecnej trudnej sytuacji budżetowej państw członkowskich wynikającej z kryzysu gospodarczego, jedynie wkład z Europejskiego Funduszu Społecznego wymagałby uzupełnienia o dodatkowe środki pochodzące z wkładu własnego państw członkowskich.

Opracowanie: Rafał Bujalski, RPE WKP

Źródło: www.europa.eu/rapid, stan z dnia 13 marca 2013 r.

Data publikacji: 13 marca 2013 r.