Komisja Europejska przedstawiła wytyczne skierowane do państw członkowskich, mając na celu zapewnienie lepszej pomocy osobom długotrwale bezrobotnym w powrocie do pracy.

Obecnie 12 milionów mieszkańców UE od ponad roku jest bez pracy. Pomimo ożywienia gospodarczego i oznak poprawy sytuacji na unijnym rynku pracy ich liczba podwoiła się w latach 2007–2014; tym samym stanowią oni około połowy łącznej liczby bezrobotnych.

Wniosek dotyczący zalecenia Rady przewiduje, że wszystkie osoby poszukujące pracy, które są bezrobotne od ponad 12 miesięcy, będą mogły skorzystać z indywidualnej oceny wskazującej jej potrzeby i możliwości. Przed upływem 18 miesięcy bezrobocia powinny one otrzymać pisemną umowę w sprawie integracji zawodowej, oferującą im konkretny, indywidualny plan powrotu do pracy.

Proponuje się trzy zasadnicze kroki:- zachęcanie do rejestracji osób długotrwale bezrobotnych w służbach zatrudnienia;- zapewnienie każdej zarejestrowanej osobie długotrwale bezrobotnej indywidualnej szczegółowej oceny wskazującej jej potrzeby i możliwości – najpóźniej do 18 miesiąca bezrobocia;- zaproponowanie umowy o integracji zawodowej wszystkim zarejestrowanym długotrwale bezrobotnym osobom – najpóźniej do 18 miesiąca bezrobocia.

Umowa o integracji zawodowej powinna zawierać dostosowany do indywidualnej sytuacji plan przywrócenia osoby długotrwale bezrobotnej do pracy. W zależności od usług oferowanych w każdym państwie członkowskim umowa ta może obejmować: mentoring, pomoc w poszukiwaniu pracy, dalsze kształcenie i szkolenie, a także wsparcie na mieszkanie, transport, opiekę nad dziećmi i usługi opieki zdrowotnej lub rehabilitację. Pomoc ta powinna być udzielana za pośrednictwem jednego punktu kontaktowego, aby zapewnić jej kontynuację i spójność. Należy też jasno określić prawa i obowiązki, zarówno osoby bezrobotnej, jak i organizacji zapewniających wsparcie.

Wniosek Komisji zostanie przekazany Radzie w celu jego rozpatrzenia i przyjęcia. Wdrażanie środków przewidzianych w zaleceniu rozpocznie się, gdy tylko państwa członkowskie osiągną w tej sprawie porozumienie.

Źródło: europa.eu/rapid, stan z dnia 18 września 2015 r.