Dziś Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy zakończy prace nad dwoma projektami kodeksów: indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Zmiany, które zaproponowano, to prawdziwa rewolucja. Planowane jest m.in. wprowadzenie przymusu pracy na etacie, ograniczenie samozatrudnienia, udzielanie urlopu w godzinach, a nawet minutach, jednakowy urlop dla wszystkich, bez względu na staż pracy, poważne zmiany w wypowiadaniu umów i przy likwidacji stanowisk.

Codzienność każdego pracownika również może się poważnie zmienić. Od kilku tygodni słyszeliśmy o pomyśle odpracowywania przerw na papierosa. Komisja proponowała dodanie do kodeksu pracy przepisu, który da pracodawcy jednoznaczną podstawę by domagać się od pracownika odpracowania takich przerw.

- Zespół na ostatnim posiedzeniu, w czwartek, rozszerzył tę formułę istotnie - powiedziała dziś rano w Polsat NEWS prof. Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji. - Odpracujemy już nie tylko papierosy, ale każdą czynność, która nie jest związana z pracą zawodową - zapowiedziała prof. Gładoch. Zespół już przegłosował tę zmianę, dziś prawdopodobnie zyska poparcie całej komisji.

Czytaj też: Dziś Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace nad nowym kodeksem pracy >>

Dziś o 16.00 odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawione zostaną ostateczne propozycje komisji.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślało wielokrotnie, że propozycje komisji nie są jeszcze propozycjami rządu. Teraz, kiedy komisja przedstawi ministerstwu konkretny projekt, będzie on konsultowany i ostateczne propozycje przepisów, które trafią do prac w parlamencie, poznamy dopiero za jakiś czas.

Więcej na temat planowanych zmian w kodeksie pracy >>

 [-OFERTA_HTML-]