Ogólnopolski konkurs organizują wspólnie Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach oraz Fundacja „Bezpieczne Górnictwo” im. prof. Wacława Cybulskiego. Jak podkreślali w piątek przedstawiciele obu instytucji, nagradzani są dziennikarze wszechstronnie, rzetelnie, kompetentnie i aktywnie zajmujący się bezpieczeństwem w górnictwie - nie tylko pod kątem newsowym, ale i publicystycznym.
Przewodniczący kapituły konkursu i prezes Wyższego Urzędu Górniczego Piotr Litwa podkreślił, że górnictwo jest często prezentowane w mediach jako branża z problemami, przy okazji strajków i wypadków. „Tymczasem to mały fragment całości, niezwykle ważny, ale nie jedyny przecież fragment górnictwa. Chcemy się odnosić do całego górnictwa, gdzie bezpośrednio w tzw. ruchu zakładu górniczego zatrudnionych jest 210 tys. ludzi” – powiedział.
Marek Błoński jest dziennikarzem i kierownikiem oddziału PAP w Katowicach, tematyką górniczą zajmuje się od kilkunastu lat. Jego zdaniem publikacje dotyczące bezpieczeństwa w tak wypadkowej branży mają kilka wymiarów. Dziennikarze informują o konkretnych zdarzeniach, jak wypadki, przekazują też opinii publicznej informacje o tym, co powołane do tego instytucje i same przedsiębiorstwa robią w zakresie kontroli i profilaktyki.
"Ostatni wymiar to kształtowanie postaw odbiorców tych materiałów, czyli górników, ich rodzin. Trzeba bowiem pamiętać, że aż 3/4 wypadków w górnictwie to efekt ludzkiego błędu. Chodzi więc o to, by informować, kształtując jednocześnie świadomość" - powiedział Błoński.
Oprócz niego w kategorii prasa i portale internetowe wyróżniony został – również po raz drugi - Jerzy Chromik z tygodnika „Trybuna Górnicza”, a w kategorii radio i telewizja – Przemysław Adamski z TVP Katowice oraz Andrzej Lampart z TVP Wrocław.
Laureaci otrzymali dyplomy, nagrody finansowe i symboliczne „Karbidki” – nazwa konkursu pochodzi od historycznej górniczej lampy.
W poprzednich edycjach konkursu triumfowali także dziennikarze Polskiego Radia, „Rzeczpospolitej”, „Dziennika Zachodniego Polska The Times” i „Nowego Górnika”.