Szkolenia online Wartościowanie pracy wg Dyrektywy i projektu ustawy o równości wynagrodzeń 27.03.2026 r. godz. 12:00
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Włącz wersję kontrastową
Zmień język strony
Prawo.pl

Jutro Senat zajmie się pracą więźniów i emeryturami

20‒21 kwietnia 2017 r. (czwartek i piątek) odbędzie się 39. posiedzenie Senatu. Poruszone zostaną na nim istotne kwestie dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

logo senat

1. Ustawa o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności

Podwyższenie ‒ z 20% do 35% wartości wynagrodzeń przysługującym osobom zatrudnionym pozbawionym wolności ‒ kwoty ryczałtu wypłacanego ze środków Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, przysługującego przedsiębiorcom zatrudniającym osoby pozbawione wolności, to główny cel ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności (projekt rządowy). Nowelizacja wprowadza nowe unormowania odnoszące się do sposobu wydatkowania środków zgromadzonych w tym funduszu. Będzie je można przeznaczać na finansowanie zadań związanych nie tylko z resocjalizacją skazanych, ale także z szeroko pojętym wykonywaniem kary pozbawienia wolności.

2. Drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

zas tego posiedzenia planowane jest również drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (inicjatywa grupy senatorów). Wnioskodawcy proponują, aby zróżnicować wysokość zasiłku przysługującego w razie śmierci ubezpieczonego w zależności od tego, czy osoby uprawnione do jego wypłaty pozostawały ze zmarłym we wspólnym gospodarstwie domowym, czy też nie.

Źródło: Senat

Polecamy książki z prawa pracy