Jeszcze półtora miesiąca na wybór: ZUS czy ZUS i OFE
\

Minęła już połowa okresu, przez który osoby ubezpieczone w ZUS i OFE mogą wybierać czy chcą odkładać na przyszłą emeryturę jedynie w ZUS, czy też pozostać także w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Czas na wybór kończy się 31 lipca br. - przypomina Forum Związków Zawodowych.

Dla przypomnienia, środki zgromadzone w ZUS są waloryzowane w powiązaniu ze wskaźnikiem wynagrodzeń, zaś te w OFE grają na giełdzie. Pierwsze są zatem stabilniejsze, podobnie jak zyski z nich osiągane. Drugie - mniej pewne, ale w tym wypadku istnieje możliwość giełdowej hossy, która istotnie, skokowo zwiększy zgromadzony kapitał.

Wybierając jedynie ZUS, całkowicie nie „zrywamy” z OFE - składki, które już tam się znajdują na naszym indywidualnym koncie, nadal tam pozostaną. Nie będą na nie trafiały jedynie te, które zostaną potrącone od naszych wynagrodzeń po 31 lipca br.

Chcąc pozostać w OFE należy złożyć w ZUS stosowne oświadczenie w tej sprawie. Decydując się jedynie na ZUS – nie trzeba robić nic. Przeniesienie będzie automatyczne.

Zmienić decyzję będzie można co kilka lat: po raz pierwszy za dwa lata, później co cztery lata.

Źródło: www.fzz.org.pl, stan z dnia 12 czerwca 2014 r.

Data publikacji: 12 czerwca 2014 r.