W środę posłowie debatowali nad rządowym projektem zmian w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych. Poprawka PSL, jak tłumaczył Walkowski, jest "korekcyjna".

Poseł PSL ocenił, że oddzielny system emerytalny dla służb mundurowych to "pewnego rodzaju dodatkowy profit" dla osób, które dobrowolnie decydują się pełnić odpowiedzialną służbę z narażeniem zdrowia i życia. Podkreślił panującą zgodność, że służbom należą się takie przywileje emerytalne.

Większość swojego wystąpienia przedstawiciel PSL poświęcił postulatom opozycji, by do systemu emerytur mundurowych włączyć celników i Straż Marszałkowską. Zauważył, że obietnicę objęcia Służby Celnej emeryturami mundurowymi w przeszłości składała nie tylko Platforma Obywatelska, lecz także, w 1998 r. rząd AWS. "Jest już 14 lat dyskusji. Jakoś nie ma możliwości wprowadzenia tego" - powiedział Walkowski. Zwrócił też uwagę na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1997, 1999 i 2004 r., które wskazywały, że Służba Celna praktycznie nie różni się od innych służb mundurowych.

Walkowski przypomniał, że w 2006 r. grupa posłów przygotowała też projekt dotyczący emerytur dla Straży Marszałkowskiej. Propozycja przepadła, bo - jak powiedział Walkowski - część posłów wycofała podpisy pod projektem. (PAP)

ral/ gdyj/ bno/ mow/