Odpowiedź

Obowiązujące w Polsce uregulowania prawne dotyczące produkcji regałów nie są ujednolicone. Regały nie podlegają dyrektywom nowego podejścia, co oznacza, że nie muszą być oznakowane znakiem CE oraz nie muszą posiadać deklaracji zgodności. Niemniej wszyscy producenci, ze względu na swoją wiarygodność, powołują się na wykonywanie regałów zgodnie z normami.

Uzasadnienie

Regały powinny spełniać wymagania określone w następujących normach:

PN-M-78320: 1978 - Urządzenia do składowania - Regały magazynowe - Nazwy, określenia, podział i symbole.

PN-M–78321: 1988 - Regały magazynowe wolnostojące - Wymagania i badania. Norma wycofana 21 września 2015 r., niemniej wszystkie regały wyprodukowane przed tą datą powinny spełniać jej wymagania.

PN-M–78322: 1989 - Urządzenia do składowania. Regały magazynowe. Parametry podstawowe.

Dla każdego regału wolno stojącego uznanego za dobry wytwórca, zgodnie z PN-M–78321: 1988 powinien wystawić zaświadczenie, zawierające co najmniej:

- nazwę i znak wytwórcy,

- nazwę i oznaczenie regału,

- numer fabryczny i rok produkcji,

- zakres i wyniki przeprowadzonych badań,

- stwierdzenie zgodności wyników badań z PN.

Podstawowa dokumentacja regału powinna zawierać dane o: dopuszczalnym obciążeniu półek, zaświadczenie o wynikach badań, instrukcję montażu i użytkowania regału.

Nowe regały powinny posiadać tabliczkę zawierającą dane pozwalające na pełną identyfikację producenta (nazwę oraz adres), dane o dopuszczalnym obciążeniu półek regałów oraz instrukcję transportu, montażu i użytkowania regałów.

W przypadku samodzielnego wykonania regałów na własny użytek regały powinny także spełniać ww. wymagania.

Regał powinien być stateczny. Jest stateczny, jeżeli wysokość regału nie jest większa niż czterokrotność jego szerokości (głębokości). W każdym innym przypadku należy sprawdzić warunek stateczności według wzoru:

S = Mu dzielone przez Mw powinno być ? 2

Mu - suma momentów sił działających ustalająco na regał względem osi wywrotu

Mw - suma momentów sił działających wywracająco na regał , względem osi wywrotu .

W przypadku S

Dla pracodawcy wiążące są również zalecenia zawarte w § 69 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), który mówi, że regały powinny mieć odpowiednio wytrzymałą i stabilną konstrukcję oraz zabezpieczenia przed ich przewróceniem się. Szerokość odstępów między regałami powinna być odpowiednia do stosowanych środków transportowych oraz powinna umożliwiać bezpieczne operowanie tymi środkami i ładunkami.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 22 lutego 2016 r.