Odpowiedź:

Do obsługi wózka ręcznie prowadzonego z napędem elektrycznym oraz mechanizmem podnoszenia do 30 cm nie są potrzebne specjalne uprawnienia. Wózki te nie podlegają Urzędowi Dozoru Technicznego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. Nr 70, poz. 650 z późn. zm.) - dalej r.b.h.w.j. operator wózka powinien posiadać wydane przez pracodawcę imienne zezwolenie.

Uzasadnienie:

Wózki jezdne z napędem silnikowym możemy ogólnie podzielić na:

a) wózki podnośnikowe (podlegające dozorowi technicznemu) określone jako wózek z przymocowaną platformą, widłami lub innymi urządzeniami do manipulowania ładunkami, przystosowany do podnoszenia ładunku spaletyzowanego lub niespaletyzowanego na wysokość umożliwiającą składowanie i pobieranie ładunku, a także układanie w gniazdach i podejmowanie z gniazd, oraz

b) wózki unoszące (niepodlegające dozorowi technicznemu), określone jako wózek z przymocowaną platformą lub widłami, dostosowany do podnoszenia ładunku jedynie na wysokość umożliwiającą jego transport.

Zgodnie z § 4 r.b.h.w.j. do obsługi wózka może być dopuszczony pracownik, który ukończył 18 lat i uzyskał:

1) uprawnienia operatora, zgodnie z odrębnymi przepisami, lub

2) imienne zezwolenie do obsługi wózka wystawione przez pracodawcę, ważne na terenie zakładu pracy tego pracodawcy.

Do obsługi prowadzonych wózków widłowych (paletowych) unoszących (z możliwością podniesienia wideł nad podłoże do 30 cm) nie wydaje się uprawnień, o których mowa w pkt 1.

Pracodawcy pozostaje więc druga możliwość dopuszczenia pracownika do obsługi tego rodzaju wózka, tj. wydanie mu imiennego zezwolenia. Jednakże imienne zezwolenie może być wydane pracownikowi po ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, szkolenia zorganizowanego przez pracodawcę przy danym typie wózków np. w ramach instruktażu stanowiskowego.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP

Odpowiedzi udzielono: 27 maja 2015 r.