Pracodawca w latach 2006 i 2007 otrzymywał dofinansowanie na niepełnosprawnych pracowników. W roku 2008 zatrudniał 13 niepełnosprawnych pracowników ale nie pobierał dofinansowania ponieważ nie przekroczył 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Czy pracodawca ma prawo wnioskować o dofinansowanie dla pracowników niepełnosprawnych zatrudnionych, w 2008, jeżeli osiągnął odpowiednio wysoki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w kwietniu 2009 roku?
Czy dopuszczalne jest wnioskowanie o dofinansowanie dla pracowników, którzy byli zatrudnieni do 28 lutego 2009 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony, jeżeli na miejsce zwolnionych pracowników w dniu 12 marca oraz 1 kwietnia 2009 r. zatrudniono nowych pracowników? Jak należy potraktować przerwy w zatrudnieniu?
W jaki sposób wykazać w deklaracji za kwiecień fakt, że dofinansowanie przysługuje na zatrudnionych w marcu?

Pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%, przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON.
Zgodnie z przepisem art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92 z późn. zm.) - dalej u.r.z. pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%, przysługuje ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, o ile pracownik ten został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez PFRON. Od dnia 1 stycznia 2009 r., aby pracodawca wykonujący działalność gospodarczą mógł otrzymać dofinansowanie na nowego niepełnosprawnego pracownika zatrudnionego w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem, musi w danym miesiącu nastąpić wzrost netto zatrudnienia ogółem i wzrost netto zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych w okresie poprzedzających 12 miesięcy (art. 26b ust. 4-6 u.r.z.) Należy wykazać wzrost netto zarówno w odniesieniu do zatrudnionych ogółem jak i zatrudnionych niepełnosprawnych. Średnią ogółem i niepełnosprawnych z poprzedzających 12 miesięcy nie należy wyliczać tylko raz, ale w każdym miesiącu, w którym pracodawca będzie wysyłał dokumenty Wn-D i INF-D-P. Wysyłając dokumenty za kwiecień 2009 r. średnia ogółem i niepełnosprawnych z poprzedzających 12 miesięcy obejmie okres od kwietnia 2008 r. do marca 2009 r.
Ad. 1 Pracodawca ma prawo wnioskować o dofinansowanie dla pracowników niepełnosprawnych, którzy byli zatrudnieni w 2008 r. i są nadal zatrudnieni w kwietniu, jeśli nastąpił wzrost zatrudnienia netto ogółem i osób niepełnosprawnych w okresie poprzedzającym 12 miesięcy.
Ad. 2 Jeżeli pracodawca zatrudnił pracowników niepełnosprawnych na miejsce zwolnionych, których umowy trwały do dnia 28 lutego 2009 r., to dopuszczalne jest wnioskowanie o przyznanie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego. Dofinansowanie na zatrudnionego pracownika przysługuje, jeśli jego zatrudnienie nastąpiło w wyniku rozwiązania umowy o pracę z innym pracownikiem:
z przyczyn określonych w art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p.
za wypowiedzeniem złożonym przez pracownika;
na mocy porozumienia stron;
wskutek przejścia pracownika na rentę z tytułu niezdolności do pracy,
z upływem czasu, na który została zawarta,
z dniem ukończenia pracy, dla której wykonania była zawarta.
W myśl obowiązujących przepisów możliwe jest dofinansowanie do wynagrodzenia nowo zatrudnionego pracownika niepełnosprawnego, jeżeli jego miejsce pracy powstało w wyniku:
wygaśnięcia umowy o pracę,
zmniejszenia wymiaru czasu pracy pracownika - na jego wniosek.
Nie ma także znaczenia fakt wystąpienia przerw w zatrudnieniu nowych praqcowników.
Ad. 3. W deklaracji INF-D-P za kwiecień należy wskazać dzień zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego (sekcja "C").
Pamiętać należy, że pracodawca aby mógł otrzymać dofinansowanie nie może posiadać zobowiązań wobec PFRON przekraczających ogółem kwotę 100 zł.