Odpowiedź

Pojęcie „urządzenie elektroenergetyczne” jest najszerszym pojęciem stosowanym w elektroenergetyce. Rozumie się przez nie wszystko to, co umożliwia wytwarzanie, przesył i odbiór energii elektrycznej:

- urządzenia wytwórcze (generatory)

- urządzenia przetwórcze (transformatory, prostowniki, przetworniki)

- urządzenia przesyłowe (linie powietrzne, kablowe, szyny)

- urządzenia rozdzielcze (wyłączniki, odłączniki, bezpieczniki)

- urządzenia odbiorcze (silniki, oświetlenie, grzejne, i inne odbiorcze)

- urządzenia pomocnicze (zabezpieczające, sygnalizacyjne, pomiarowe, sterownicze.

Do prac wykonywanych w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części znajdujących się pod napięciem są zaliczane prace, przy których wykonywaniu istnieje możliwość dotknięcia nieosłoniętych urządzeń znajdujących się pod napięciem:

a) w pomieszczeniach ruchu elektrycznego, jeżeli znajdują się w nich dostępne urządzenia elektroenergetyczne i ich części znajdujące się całkowicie lub częściowo pod napięciem niezależnie od miejsca ich zainstalowania w pomieszczeniu,

b) przy okapturzonych (lub w inny sposób całkowicie osłoniętych) rozdzielniach (niezależnie od miejsca zainstalowania), jeżeli w czasie wykonywania prac są otwarte (zdjęte) osłony i z racji tej istnieje możliwość dotknięcia urządzeń i ich części będących pod napięciem,

c) wykonywane na liniach napowietrznych w pobliżu innych elektroenergetycznych linii napowietrznych w odległości mniejszej niż:

- dla linii do 1 kV - 2 m

- powyżej 1 do 1 5 kV - 5 m

- powyżej 1 5 do 30 kV - 10m

- powyżej 30 do 220 kV - 15m

- powyżej 220 kV - 30 m.

Wymiana czujnika, bezpiecznika albo żarówki (w trakcie pracy urządzenia) może być pracą w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części. Liczy się miejsce, a nie rodzaj czynności.

Zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 marca 2013 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach energetycznych (Dz. U. poz. 492) prace eksploatacyjne stwarzające możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy wykonywać na podstawie polecenia pisemnego.

Do prac eksploatacyjnych przy urządzeniach energetycznych stwarzających możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego należy zaliczyć w szczególności prace: pkt 6) wykonywane w pobliżu nieosłoniętych urządzeń elektroenergetycznych lub ich części, znajdujących się pod napięciem.

Roman Majer, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 27 grudnia 2015 r.