Szkolenia wstępne ogólne bhp może prowadzić pracownik wyznaczony przez pracodawcę. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szkoleń w dziedzinie bhp powinien on posiadać zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu szkolenia i posiadać aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bhp.
Jakie zatem umiejętności i szkolenie powinien posiadać pracownik aby móc takie szkolenie poprowadzić?

Przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) - dalej r.s.b.h.p., nie precyzują wymagań kwalifikacyjnych przewidzianych dla pracownika wyznaczonego przez pracodawcę do przeprowadzenia instruktażu ogólnego (szkolenia wstępnego ogólnego). W treści § 10 ust. 2 r.s.b.h.p. wskazuje się, iż osoba taka powinna mieć aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp oraz posiadać wiedzę i umiejętności, które umożliwią należytą realizacją programu instruktażu. Należy uznać, iż chodzić tu będzie niewątpliwie o wiedzę dotyczącą problematyki bhp, w szczególności biegłą znajomość obowiązujących przepisów w zakresie bhp, jak również o umiejętności dydaktyczne pozwalające na przekazanie ww. wiedzy uczestnikom szkolenia wstępnego ogólnego.
Przepisy r.s.b.h.p. określają szczegółowe zasady realizacji szkoleń w dziedzinie bhp. W myśl § 2 ust. 1 r.s.b.h.p. pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi odbycie szkolenia w zakresie bhp, w tym dostarczenie mu informacji i instrukcji dotyczących zajmowanego stanowiska pracy lub wykonywanej pracy. Samo zaś szkolenie ma, zgodnie § 3 pkt 2 r.s.b.h.p. zapewnić jego uczestnikom m.in. poznanie przepisów i zasad bhp w zakresie niezbędnym do wykonywania pracy u określonego pracodawcy i na określonym stanowisku oraz ciążących na nich obowiązków i odpowiedzialności w dziedzinie bhp. Celem zaś instruktażu ogólnego, stanowiącego - obok instruktażu stanowiskowego - integralną część szkolenia wstępnego (§ 8 r.s.b.h.p.), jest zaznajomienie uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy, układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy, jak również z przepisami i zasadami bhp obowiązującymi u danego pracodawcy oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku (§ 9 ust. 1 r.s.b.h.p.). Instruktaż taki prowadzić może także, na mocy § 10 ust. 2 r.s.b.h.p., wyznaczony przez pracodawcę pracownik, pod warunkiem jednakże spełnienia pewnych wymogów. Zgodnie z powyższą regulacją dysponować on musi aktualnym zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w dziedzinie bhp (wymaganym od niego w związku z pozostawaniem w stosunku pracy) oraz posiadać zasób wiedzy i umiejętności, które zapewnią należytą realizację programu instruktażu. Należy przyjąć, iż pracownik taki powinien wykazać się biegłą znajomością problematyki dotyczącej bhp, w szczególności zaś przepisów regulujących tę problematykę - zarówno tych powszechnie obowiązujących, jak i ustanowionych na poziomie wewnętrznym (np. w regulaminie pracy). Ponadto osoba, która przeprowadzać ma wspomniany instruktaż, powinna także posiadać umiejętności dydaktyczne umożliwiające przekazanie pracownikom wymaganej wiedzy. Brak wprawdzie na gruncie przepisów r.s.b.h.p. precyzyjnego wyjaśnienia, o jaki konkretnie zasób wiedzy i umiejętności chodzi. Należy jednak stwierdzić, iż znajomość ww. problematyki oraz umiejętności dydaktyczne są niezbędne dla właściwej realizacji programu instruktażu.

Uwagi
Należy pamiętać, iż zgodnie z § 4 r.s.b.h.p. szkolenie instruktorów i wykładowców tematyki bhp, podobnie jak pracowników służby bhp, prowadzić powinny wskazane w § 1a pkt 2 r.s.b.h.p. jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bhp. Oznacza to, iż szkolenia w zakresie bhp (wymagane w związku z posiadaniem statusu pracownika) dla pracownika wyznaczonego do prowadzenia instruktażu ogólnego realizować mogą wyłącznie ww. jednostki.

Magdalena Kuba