Pytanie pochodzi z publikacji Serwisu BHP.

Zgodnie z art. 23711 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p. pracodawca może wykonywać samodzielnie zadania służby bhp, jeżeli:
1) zatrudnia do 10 pracowników albo
2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Warunkiem koniecznym do tego, by pracodawca mógł samodzielnie wykonywać zadania służby bhp, jest ukończenie przez niego przed podjęciem tych zadań szkolenia przeprowadzonego w formie kursu lub seminarium według programu opracowanego w oparciu o ramowy program z części III załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Zgodnie ze stosownymi przepisami w takiej sytuacji nie jest wymagane przez pracodawcę posiadanie dodatkowych kwalifikacji dla służby bhp.
Natomiast w przypadku, gdy pracodawca spełnia wymagania kwalifikacyjne dla służby bhp określone w przepisach dotyczących służby bezpieczeństwa i higieny pracy, jest ze szkolenia, o którym mowa powyżej zwolniony.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.