Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Czy w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika można w punkcie dotyczącym okresu wypowiedzenia wpisać cały art. 36 § 1 k.p., gdzie będą wykazane wszystkie okresy, po jakim czasie pracownik ma dany okres wypowiedzenia, czy należy systematycznie go informować, wręczając informację po 6 miesiącach, po 3 latach?

Czy wskazanie informacji, że w danym roku kalendarzowym przysługuje pracownikowi 26 dni urlopu jest prawidłowe?

Czy należy wykazywać proporcjonalnie, np. umowa od czerwca do września (9 dni), aż do momentu umowy na czas nieokreślony?

Odpowiedź:

Tak, zgodnie z art. 29 § 3[1] oraz art. 29 § 3[3] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.) – dalej k.p., poinformowanie pracownika o warunkach zatrudnienia i o ich zmianie może nastąpić poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy tzn. w tym przypadku art. 36 § 1 k.p., chyba że w poprzedniej informacji o warunkach zatrudnienia pracodawca nie wskazał przepisów mających zastosowanie.

Wymiar urlopu przysługującego pracownikowi, zgodnie z art. 154 § 1 k.p, wynosi albo 20, albo 26 dni w danym roku kalendarzowym i taka informacja powinna zostać uznana za wystarczającą do wypełnienia obowiązku informacyjnego ciążącego na pracodawcy.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 29 § 3 k.p. pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

– obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,

– częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,

– wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,

– obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

– układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Pracodawca może również pisemnie przedstawić warunki zatrudnienia wymienione w art. 29 § 3 pkt 1–4 k.p. poprzez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy (art. 29 § 3[1] k.p.). O zmianach warunków zatrudnienia należy poinformować pracownika niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu, nie później niż do dnia rozwiązania umowy. Poinformowanie o zmianie warunków zatrudnienia może również zostać dokonane poprzez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

Jeżeli informacja dotycząca okresu wypowiedzenia została sporządzona w formie opisowej, bez odesłania do odpowiednich przepisów prawa pracy, to w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony trwającej w dniu 22 lutego 2016 r. obowiązek zmiany tej informacji nastąpi dopiero w dniu, w którym pracownik osiągnie staż co najmniej 6 miesięcy (dopiero wtedy okres wypowiedzenia umowy o pracę będzie wynosił 1 miesiąc). Jeżeli pracodawca wskazał pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia odpowiednie przepisy prawa pracy, zmiany tej informacji należało dokonać niezwłocznie po wejściu w życie nowych przepisów, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, bowiem z dniem 22 lutego 2016 r. uchylone art. 33 oraz art. 33[1] k.p. zastąpiono art. 36 § 1 k.p. w nowym brzmieniu.

W odniesieniu do informacji o urlopie przysługującym pracownikowi to art. 29 § 3 pkt 3 k.p. wskazuje konkretnie na wyrażenie „wymiar urlopu”, a z art. 154 § 1 k.p. wynika, że wymiar urlopu przysługujący pracownikowi wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat, albo 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Paula Dąbrowska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 13.06.2016 r.