Pytanie pochodzi z publikacji Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Osoba prowadząca działalność gospodarczą opłaca obniżoną składkę ZUS (podstawa 555 zł) wraz z ubezpieczeniem chorobowym. Od kwietnia przechodzi na wyższy ZUS (podstawa 2433 zł).

Jaka będzie brana podstawa do urlopu macierzyńskiego, który będzie wypłacany od lipca?

W jakiej kwocie będzie on wypłacany?

Odpowiedź:

Jeżeli poród nastąpi w lipcu 2016 r. podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie stanowił przeciętny miesięczny przychód za okres od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. Ubezpieczonej – matce dziecka, które nie później niż terminie 21 dni od porodu, złożyła wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, przysługuje miesięczny zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Uzasadnienie:

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego osobie prowadzącej pozarolniczą działalność, co do zasady, stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród – art. 48 ust. 1 i art. 52 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.) – dalej u.ś.p. Dla celów u.ś.p. za przychód uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 4 u.ś.p.). Natomiast przeciętny miesięczny przychód ustala się przez podzielenie przychodu za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym nastąpił poród, przez liczbę miesięcy, w których przychód ten został osiągnięty, tj. 12 (art. 38 ust. 1, art. 48 ust. 2 i art. 52 u.ś.p.). Tym samym, jeżeli poród nastąpi w lipcu 2016 r. podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie stanowił przeciętny miesięczny przychód za okres od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. Zakładając, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą do końca marca 2016 r. opłacała składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, a od kwietnia 2016 r. składki na to ubezpieczenie będzie opłacała od kwoty 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przeciętny miesięczny przychód za okres od lipca 2015 r. do czerwca 2016 r. będzie wynosił 871,10 zł. Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą – matce dziecka, która nie później niż 21 dni po porodzie, złożyła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, miesięczny zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały ten okres (art. 31 ust. 3 pkt 2 u.ś.p.). Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą - matce dziecka, która nie złoży w ww. terminie pisemnego wniosku o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego – w wysokości 60% podstawy wymiaru (art. 31 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 u.ś.p.).  

Magdalena Kostrzewa,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 29.02.2016 r.