Odpowiedź

O kształcie instrukcji bhp decyduje pracodawca. Jej układ powinien być prosty i przejrzysty, aby korzystający z niej pracownicy mogli łatwo odnaleźć potrzebne informacje dotyczące zasad i sposobów bezpiecznego wykonania pracy, czynności, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu, oraz informacje o postępowaniu w sytuacjach awaryjnych.
Biorąc pod uwagę powyższe założenia, w instrukcji bhp przy obsłudze szlifierki kątowej można zawrzeć następujące punkty:

  1. Krótki opis urządzenia oraz jego zastosowania zgodnego z przeznaczeniem (np.: szlifierka kątowa jest to ręczne narzędzie elektryczne przeznaczone do cięcia i szlifowania materiałów metalowych i kamiennych bez użycia wody).
  2. Opis czynności oraz sposobu, w jaki należy je wykonać:
    1. a) czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem pracy (np.: przed pierwszym użyciem – zapoznać się z instrukcją obsługi szlifierki kątowej; przed każdym użyciem – skontrolować oprzyrządowanie szlifierki pod kątem ubytków, pęknięć lub nadmiernego zużycia);
    2. b) zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy (np.: podczas pracy szlifierką należy mocno trzymać elektronarzędzie oburącz oraz zapewnić sobie stabilną pozycję);
    3. c) czynności do wykonania po zakończeniu pracy (np. odłączyć szlifierkę od zasilania, oczyścić i odłożyć na wyznaczone miejsce).
  3. Możliwe zagrożenia (np.: porażenie prądem elektrycznym podczas pracy uszkodzoną szlifierką lub w razie natrafienia elementem tnącym na ukryte przewody elektryczne albo na własny przewód zasilający).
  4. Wymagane środki ochronne (np.: rękawice i okulary ochronne; ochronniki słuchu; półmaski ochronne filtrujące powstały podczas pracy pył).
  5. Czynności zabronione (np.: używanie szlifierki w pobliżu osób postronnych; przenoszenie uruchomionej szlifierki).
  6. Sposób postępowania w sytuacjach awaryjnych (np.: w przypadku zaobserwowania nieprawidłowej pracy urządzenia, tj. nietypowych dźwięków, wibracji itp., należy przerwać pracę, odłączyć urządzenie od źródła zasilania, oznakować, a następnie powiadomić przełożonego).

Uzasadnienie

Na podstawie art. 2374 § 2 ustawy z 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.) pracodawca jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bhp na stanowiskach pracy.
Zgodnie z § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.) pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bhp dotyczące:

  1. stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
  2. obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
  3. postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
  4. udzielania pierwszej pomocy.

Instrukcje bhp powinny w sposób zrozumiały wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników. Instrukcje dotyczące prac związanych ze stosowaniem niebezpiecznych substancji i preparatów chemicznych powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i preparatów.

Tomasz Dyjeciński, autor współpracuje z publikacją Serwis BHP.

Odpowiedzi udzielono: 21 lutego 2017 r.

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Serwis BHP
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów