Ciężarna pracownica ma prawo do zwolnienia od pracy na czas niezbędny do wykonania badań lekarskich w związku z ciążą. Jej nieobecność w pracy powinna być uznana za usprawiedliwioną i płatną.

Zgodnie z art. 185 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – dalej k.p., Pracownica ciężarna ma prawo do zwolnienia od pracy na czas niezbędny do przeprowadzenia badań lekarskich w związku z ciążą pod warunkiem, iż badania lekarskie zalecił jej lekarz oraz, że badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Jeżeli pracownica spełnia powyższe warunki pracodawca ma obowiązek zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy na czas konieczny do przeprowadzenia wskazanych badań.

Przepisy nie ograniczają czasu, w którym pracownica powinna być zwolniona z obowiązku świadczenia pracy celem wykonania zleconych przez lekarza badań. Możliwa jest zatem sytuacja, w której na wykonanie badań potrzebne będzie kilka godzin, co w praktyce uniemożliwi stawienie się pracownicy w pracy. Taką okoliczność należy jednak udowodnić (np. przedstawiając skierowanie na badania z zaznaczoną godziną, w której mają być wykonane).

Czas nieobecności pracownicy w pracy spowodowany koniecznością przeprowadzenia badań powinien zostać uznany za usprawiedliwiony. Ponadto za czas zwolnienia (za wszystkie godziny nieobecności w pracy) pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak wynagrodzenie za urlop (§ 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 lipca 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy).