Jak należy rozliczyć przychód uzyskany po 31 grudnia 2015 roku, ale za okres sprzed 1 stycznia 2016 roku?

Czy jest różnica w rozliczeniu przychodu z umowy ze stawką godzinową, a stawką miesięczną?

Odpowiedź:

W dniu 1 stycznia 2016 r. wejdą w życie przepisy art. 1 pkt 3 lit. a i b ustawy z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – dalej u.z.u.s.u.s. Przepisy ustawy nowelizującej nie zawierają regulacji, które w sposób jednoznaczny rozstrzygają powyższy problem. 

Uzasadnienie:

Należy jednak pamiętać, że tytułem do ubezpieczenia jest fakt wykonywania zlecenia na podstawie umowy. Zleceniodawca zgłasza zleceniobiorcę do ubezpieczenia od pierwszego dnia trwania umowy, a okres ubezpieczenia zawarty jest pomiędzy dwoma datami, tj. dzień rozpoczęcia wykonywania zlecenia i dzień zakończenia pracy. Fakt, że strony umówiły się na wypłatę wynagrodzenia z takiej umowy w terminie późniejszym, nie decyduje o tym jakie przepisy w zakresie ubezpieczenia stosować. Kolejną kwestią jest fakt, że co do zasady prawo nie działa wstecz, a wsteczne działanie ustawy musi wynikać z jej brzmienia lub celu. W odniesieniu do tego konkretnego przypadku nowelizacja nie odnosi się do omawianego problemu, jednak w obowiązujących przepisach brak jest jakiś wyraźnych wskazań aby wynagrodzenie wypłacane za grudzień w styczniu oskładkować według nowych zasad. W tej sytuacji nie ma znaczenia sposób wynagradzania zleceniobiorców, gdyż to czy otrzymuje on stawkę godzinową, czy miesięczną nie ma wpływu na moment powstania tytułu do ubezpieczeń i na moment zakończenia obowiązywania okresu ubezpieczenia.  

Zgodnie z art. 13 u.o.s.u.s. obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby fizyczne w następujących okresach:

1) pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku;

2) osoby wykonujące pracę nakładczą oraz zleceniobiorcy – od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.Jak wynika z punktu drugiego, okresem podlegania ubezpieczenia nie jest moment wypłaty wynagrodzenia.

Autorka zwraca uwagę na fakt, że problem jest otwarty, a ZUS na dzień dzisiejszy nie przedstawił swojego stanowiska w sprawie.

Maria Sobieska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz jest doradcą Centrum Pomocy Profesjonalisty – Doradztwo kadrowe

Odpowiedzi udzielono 28.12.2015 r.