Jak należy ustalić urlop wypoczynkowy, oddzielnie dla każdego stanowiska czy łącznie (chcemy wypłacić ekwiwalent za urlop)?

Pracownik zatrudniony jest od 1 września 2006 r. do 20 grudnia 2006 r. wymiar urlopu 20 dni, w 2006 r. był już wcześniej zatrudniony.

Zasadą jest, że wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy. Zasada ta dotyczyć będzie również sytuacji pozostawania pracownika w dwóch stosunkach pracy u jednego pracodawcy.

Zasady związane z udzielaniem urlopu wypoczynkowego uregulowane zostały w przepisach art. 152-173 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - dalej k.p.

Zgodnie z przywołanymi przepisami, wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od posiadanego przez pracownika stażu pracy i wynosi:

- 20 dni, jeśli pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat,

- 26 dni, jeśli pracownik zatrudniony jest co najmniej 10 lat.

Natomiast wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony powyżej. Przy ustalaniu wymiaru urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 k.p.).

Wymiar urlopu zależy ponadto od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w danym roku kalendarzowym. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym (art. 1551 k.p.).

Przy ustalaniu urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie art. 154 § 1 k.p., a niepełny kalendarzowy miesiąc zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca (zasady te wynikają z przepisów rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Wobec tego, że urlop będzie ustalany odrębnie dla każdego stosunku pracy, odrębnie należy również obliczyć wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego pracownikowi za urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie wykorzystał w związku z rozwiązaniem stosunku pracy.