Ze sposobu, w jaki się ubieramy można wyczytać m.in. czy mamy do czynienia z osobą solidną i dobrze zorganizowaną, czy raczej rozkojarzoną, niepewną siebie lub ulegającą wpływom. Dzisiaj, kiedy konkurencja na rynku pracy jest ogromna, ważne jest nie tylko to, co ma się do powiedzenia, ale również to, jak się prezentujemy. Czasami drobny detal w wyglądzie może wyróżnić z tłumu – aplikujących o nową posadę, ubiegających się o kontrakt czy starających się o awans. Wysiłek, jaki włożymy w skompletowanie odpowiedniego stroju znajdzie odzwierciedlenie w sile i spójności przekazu, na temat tego, kim jesteśmy, co mamy do zaoferowania, do czego dążymy.

Czytaj: E-wizerunek, czyli pierwszy krok do kariery

Odczytaj kod

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, w jakim otoczeniu biznesowym się znajdujemy, np. jakie niepisane zasady dotyczące ubioru obowiązują w firmie potencjalnego pracodawcy. W jaskrawej modnej sukience z pewnością można być świetną kandydatką do pracy w agencji reklamowej albo pracowni architektonicznej, natomiast w banku lub korporacji taka kreatywność może nie zostać doceniona. Jeśli wybieramy się na rozmowę o pracę w nowej firmie, a nie bardzo wiemy, jaki styl ubioru jest preferowany, można zadzwonić do działu kadr i zapytać o obowiązujący dress code. Należy zdobyć jak najwięcej informacji i ubrać się stosownie do stanowiska, o jakie się ubiegamy.
Istnieją 4 podstawowe kody ubioru:
● kod formalny – obowiązuje w firmach prawniczych, instytucjach finansowych, consultingu i niektórych korporacjach. Dla kobiet jest to kostium, dla mężczyzn – ciemny garnitur, koszula - najczęściej biała i krawat,
● kod biznesowy (koordynowany) – schludny i profesjonalny, ale już troszkę luźniejszy. Coś pomiędzy stylem formalnym i swobodnym. Kostium ani garnitur nie jest tu obowiązkowy, ale należy wybierać elementy garderoby, które są najbliższe mu pod względem klasy i charakteru. Panie zakładają sukienkę o klasycznym kolorze i fasonie, spódnicę z koszulą lub rozpinanym kardiganem, spodnie garniturowe z koszulą. Panowie – garnitur lub spodnie ze sportową marynarką, koszulę, ale krawat niekoniecznie. Sfery, w których najczęściej występuje kod koordynowany, to m.in. środowisko akademickie, handel detaliczny, medycyna,
● kod swobodny – w biurach korporacji noszony w piątki. Swobodny nie oznacza jednak, że można założyć cokolwiek. Wręcz przeciwnie. Strój swobodny musi być w idealnym stanie. Najczęściej połączony z czymś bardziej tradycyjnym, np. płócienne spodnie w zestawie z białą koszulą, dżinsy z granatową, dobrze skrojoną marynarką lub spodnie od garnituru noszone z dopasowanym swetrem,
● kod swobodny-kreatywny – w dziedzinach takich jak media, architektura, internet, IT można pozwolić sobie na większą swobodę kolorystyczną i różnorodność fasonów.

Kobieta: nie mam co na siebie włożyć...

Klasyczny, szykowny kostium sprawdza się właściwie w każdej sytuacji. Taki strój kojarzy się z władzą, poczuciem obowiązku, niezależnością. W dzisiejszych czasach kostiumy dla kobiet mają tyle opcji fasonów, że nie trzeba wyglądać w nim nudno. Jeśli zakłada się go na rozmowę o pracę lub inne ważne spotkanie, wysyłamy komunikat „jestem zdecydowana i kompetentna, moją pracę traktuję poważnie i wiem, jak zrobić dobre wrażenie”.
Dobrym wyborem – obok klasycznego kostiumu – będzie żakiet, który scala cały strój. I to niezależnie od tego, jaki styl obowiązuje w firmie, do której idziemy na rozmowę. Żakiet wskazuje na opanowanie i dojrzałość, pokazuje energię zawodową i konsekwencję.
Zwróć uwagę na bluzkę – to element stroju służący podkreśleniu twojej osobowości. Dzięki niej można zmienić styl z formalnego na bardziej swobodny.
Spódnica czy spodnie? To zależy, co chcemy przekazać swojemu rozmówcy. Wybierając spódnicę, komunikuje się zdyscyplinowanie i konserwatyzm. Spodnie natomiast podkreślają pewność siebie, praktyczność i nowoczesność. Jeśli wybieramy strój formalny, pamiętajmy aby do spódnicy założyć rajstopy lub pończochy. Buty muszą zakrywać całą stopę, a obcasy nie mogą być za wysokie.
Wiele kobiet nie zwraca uwagi na torebkę, którą zabiera na spotkanie. Odpowiednia torebka nie powinna być zbyt idealnie dopasowana do stroju. Ani zbyt duża. Idąc na rozmowę o pracę dopasujmy jej jakość do pozycji, o jaką się staramy, ale pamiętajmy aby nie przeskakiwać markowo swojego potencjalnego szefa. Jeśli to spotkanie biznesowe – należy zastanowić się, co mówi o nas torebka. Droga i elegancka będzie komunikować: „Jestem silna, mam władzę”. Tania i kiepskiej jakości powie raczej: „Nie wiedzie mi się najlepiej”.
Nie szalej z kolorami. Aby rozmówcy koncentrowali się na tym, co mamy do powiedzenia, a nie na tym co mamy na sobie, omijajmy jaskrawe barwy i wyraziste wzory. Na rozmowę kwalifikacyjną najbezpieczniejsze będą kolory neutralne: granat, brąz, szary, czarny. Można dodać kolorowy akcent w postaci paska, apaszki albo koszulę z delikatnym wzorem. Oprócz klasyki można też spróbować kombinacji kolorów, dobrze odbierane są: granat z brązem lub czernią, szary z bakłażanem, ciemny beż z kością słoniową.

Czytaj: Nadchodzą czasy pracownika – i to na stałe!

Mężczyzna: Krawat czy bez krawata?

W niczym nie będziesz wyglądał bardziej profesjonalnie niż w garniturze, koszuli i krawacie. Taki strój jest solidny, dodaje autorytetu i sugeruje, że traktujesz serio to, co robisz. Garnitur – w ciemnym kolorze, mój typ to granat – nadaje się na wszystkie okazje i każdą porę roku. Krój ponadczasowy: marynarka jednorzędowa z klapami średniej wielkości z rozcięciem z tyłu, wykonana z wełny najlepiej czesankowej. Ważne, aby garnitur dobrze leżał, co niekiedy wymaga poprawek krawieckich. Nie rezygnuj z tego, jeśli jest taka potrzeba. Mężczyzna nigdy nie będzie wyglądał dobrze, jeśli garnitur jest za szeroki w ramionach, rękawy są zbyt długie, a nogawki spodni tworzą harmonijkę na dole lub co gorsza odsłaniają skarpetki i kostki.
Przy okazji warto zapamiętać uniwersalną regułę. Siadając odpinamy guziki marynarki, wstając zapinamy. Przy marynarkach zapinanych na 2 guziki zapina się tylko górny, przy 3 guzikowych, zapinamy górny i środkowy lub tylko środkowy.
Teraz koszula. Z badań, opisywanych w książce „Dress for Success” wynika, że mężczyzn noszących białe koszule, postrzega się jako bardziej kompetentnych i uczciwych. Uważani są za inteligentniejszych, bardziej szczerych, odnoszących większe sukcesy i zdobywających większą władzę niż mężczyźni noszący koszule w jakimkolwiek innym kolorze. Wyciągnij wnioski z przytoczonego powyżej badania i na ważniejsze spotkania wybieraj biel lub równie bezpieczny błękit. Koszulę dobieraj tak, aby jej mankiety wystawały około 2 centymetry z pod rękawów marynarki. Jeśli chcesz prezentować się szczególnie elegancko wybierz wersję ze spinkami. Decydując się na krawat pamiętaj, aby koszula była zapięta na ostatni guzik, a węzeł krawata przylegał dość ściśle. Prawidłowo zawiązany powinien sięgać klamry paska, który jest zresztą obowiązkowym elementem stroju biznesowego.
Istnieją pewne subtelne sygnały, które określają twoją pozycję zawodową. Dobrze skrojona garsonka lub garnitur, staranne uczesanie, zadbane dłonie, wypastowane buty. To elementy, na które zwraca uwagę twój rozmówca. Ważna jest również jakość dodatków – tandetne, obniżają twój status społeczny, podczas gdy dobre pióro, teczka czy zegarek podnoszą go. Krój, kolor, wykończenie, wszystko to mówi, kim jesteś i jak daleko chcesz zajść w biznesie. Praktyczna rada: zaobserwuj, jak ubierają się ludzie na stanowisku, do którego pretendujesz i sam zacznij się tak ubierać.

Kolory – sprzymierzeńcy wizerunku

Świat biznesu uwielbia wizualne skojarzenia, a kolor jest prawdopodobnie najsilniejszym elementem w ogólnej wymowie naszego stroju. Podświadomie wszyscy używamy barw do wyrażenia nastrojów, osobowości. Warto więc poznać ich psychologiczne znaczenia, aby wyeksponować te nasze cechy, które są pożądane w środowisku zawodowym.
Granat to ulubiony kolor biznesu, ma to swoje psychologiczne uwarunkowanie. Jest on połączeniem koloru niebieskiego i czarnego. Niebieski symbolizuje spokój, godność, powagę, podczas gdy czarny dodaje mocy. Granat nadaje się na wszystkie części garderoby i każdą sytuację biznesową. Granatowy garnitur czy garsonka to obowiązkowy element garderoby człowieka sukcesu.
Biel oznacza czystość, elegancję i spokój, budzi zaufanie. Idealna na koszule i bluzki, raczej nie od stóp do głów.
Czerwony jest pobudzający i przyjazny, w nadmiarze może jednak być postrzegany jako wymagający i agresywny. W biznesie stosowany w sytuacjach, kiedy chcemy być rozpoznawalni, kojarzy się z władzą. Nadaje się na krawaty, sukienki, żakiety, spódnice i dodatki.
Fuksja podnosi pewność siebie i oznacza wiarę w powodzenie podejmowanych działań. Stosowany głównie przez kobiety jako jeden z elementów stroju.
Fioletowy oznacza najwyższą jakość, bogactwo, luksus. W biznesie – ciemne odcienie nadają się na garsonki, płaszcze, szale, buty. Jaśniejsze - dobrze wyglądają na koszulach i krawatach.
Niebieski działa kojąco. Jest to kolor dobrej komunikacji, promienieje autorytetem i elegancją. Intensywne odcienie rozjaśniają myślenie, jaśniejsze kolory uspokajają i wzmacniają koncentrację. W biznesie nadaje się na wszystkie części garderoby.
Zielony to kolor spokoju i świeżości. Osoby wybierające ten kolor postrzegane są jako godne zaufania. Nadaje się na krawaty, garsonki, i sukienki.
Brązowy dodaje otuchy i pozytywnego wsparcia. W biznesie doskonale sprawdza się w dziedzinach, w których wzbudzanie zaufania jest ważnym elementem pracy. Doskonale sprawdza się zarówno w częściach garderoby jak i dodatkach.
Czarny jest symbolem tajemniczości i wiedzy. Jednak nie należy przesadzać z używaniem czerni od stóp do głów w stroju biznesowym, staje się wtedy zbyt niedostępny i ciężki.
Szary jest jedynym kolorem neutralnym. W zbyt dużej ilości może jednak działać depresyjnie. Częste stosowanie tego koloru może wskazywać na brak pewności siebie. W biznesie stosuje się go w połączeniu z bardziej konkretnymi kolorami. Ze względu na swój neutralny przekaz używany jest podczas negocjacji czy rozwiązywania sporów.

Izabela Muther

konsultant stylu

Fragment artykułu pochodzi z Serwisu HR