Zorganizowane w dniach 26-27 lutego br. przez Urząd Dozoru Technicznego IV Forum Bezpieczeństwa Funkcjonalnego zgromadziło przedstawicieli świata biznesu i nauki z kraju i zagranicy.

Pierwszą sesję otworzył wiceprezes UDT Przemysław Ligenza prezentacją pt. „Co dalej z techniką?”. Poprowadził zebranych od historii epokowych wynalazków i odkryć techniki, przez rolę i miejsce człowieka w świecie dynamicznie rozwijającej się bio i nanotechnologii, sztucznej inteligencji, robotyki i eksploracji kosmosu, po stwierdzenie, że jeśli nie będziemy z rozwagą podchodzić do pełnej automatyzacji życia i przemysłu, bezpieczeństwo techniczne zyska znamiona humanizmu i będzie chronić człowieka przed maszynami.

Podczas forum prezentowano również m.in.: bezpieczeństwo teleinformatyczne jako element dopełniający dla bezpieczeństwa procesowego (dr inż. Piotr Ciepiela, Ernst &amp Young, Polska), kompleksowe badania automatyki zabezpieczeniowej dla przemysłu procesowego (Dariusz Krakowiak, UDT), big data i Internet rzeczy w zarządzaniu niezawodnością systemów technicznych (prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, AGH), poziom bezpieczeństwa funkcjonalnego wyposażenia wykorzystującego technikę RFID (Tomasz Strawiński, CIOP).

Źródło: www.udt.gov.pl, stan z dnia 5 marca 2015 r.