Agencja zatrudnienia może być dla kandydatów źródłem informacji o rynku pracy oraz potencjalnych pracodawcach. Dzięki temu jesteśmy na bieżąco i nie ponosząc żadnych kosztów śledzimy rynkowe zmiany. Zapewniamy sobie również w ten sposób istotną pomoc w nagłej sytuacji, w której zmuszeni będziemy szukać nowego miejsca pracy. Będziemy mieć wtedy bowiem już zbudowane relacje z osobami, które mogą okazać się w tym procesie bezcenne. Dobrze jest wybrać je zawczasu: świadomie, zwracając uwagę na ich staż na rynku, znajomość tematu, a także branżę, w której się specjalizują.
Dla inżyniera zdecydowanie bardziej korzystnym będzie zwrócenie się do agencji zatrudnienia, która działa w jego sektorze. Pracujący w niej konsultanci doskonale rozumieją specyfikę danej branży. Posiadają też cenne kontakty do firm w niej działających, na aplikowaniu do których kandydatowi zależy najbardziej.
– Szukając pracy nie należy obawiać się rekrutera, bo to osoba, która w istotny sposób może nam w tym procesie pomóc – mówi Konrad Obszyński, konsultant agencji zatrudnienia Experis, specjalizującej się w rekrutacji inżynierów, informatyków i finansistów. – Konsultanci z agencji zatrudnienia znają rynek pracy i potrafią przekazać kandydatom cenne rady, pomagające im w skutecznym poruszaniu się na tym polu. Dotyczy to każdej grupy zawodowej, jednak w przypadku zawodów specjalistycznych, do których należą inżynierowie, lepiej, by szukające pracy osoby wybierały pośród agencji zatrudnienia, wyspecjalizowanych w rekrutacji kandydatów z ich branży. Takie podmioty lepiej znają specyfikę ich zawodu oraz rynku pracy, na którym się poruszają – dodaje Obszyński.
Inżynierowie przy zmianie pracodawcy przede wszystkim kierują się możliwościami rozwoju wybierając często firmy innowacyjne, wyróżniające się na rynku, np. poziomem zaawansowania wykorzystywanej technologii produkcji. Kandydat zgłaszający się do agencji zatrudnienia wyspecjalizowanej w rekrutacjach z jego branży zyskuje natychmiastowy, choć pośredni, dostęp do kluczowych osób odpowiadających za rekrutacje w firmach będących potencjalnymi pracodawcami. Omija w ten sposób długotrwałe etapy selekcji, a jego kandydatura trafia do zainteresowanej osoby wraz z rekomendacją wyspecjalizowanej firmy rekrutacyjnej. Unika w ten sposób ryzyka, że jego życiorys zawodowy zagubi się wśród setek CV nadesłanych przez inne osoby. Dla wielu inżynierów ze znajomością języków obcych ważne jest także, by potencjalnym pracodawcą była firma międzynarodowa, dająca możliwość rozwoju także na stanowiskach poza Polską, np. w Szwecji czy Norwegii.
– Inżynierowie coraz chętniej rozmawiają z firmami rekrutacyjnymi wiedząc, że dzięki temu zaoszczędzają swój czas przy jednoczesnym docieraniu do najciekawszych ofert pracy na rynku. Jednocześnie będąc w stałym kontakcie z firmami executive search, działającymi także na rynku międzynarodowym otrzymują dostęp do propozycji z innych krajów – wyjaśnia Konrad Obszyński. – Przykładowo, inżynierowie z branży oil&gas chętnie wyjeżdżają do pracy w Skandynawii. Taki krok może być znacznie łatwiejszy do przeprowadzenia, kiedy kandydat bierze udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję zatrudnienia, która działa także na tamtym rynku – dodaje Obszyński.
Istotną zaletą szukania pracy poprzez wyspecjalizowane w danej branży agencje zatrudnienia jest również gwarancja poufności procesu. Zachowanie anonimowości jest niezmiernie ważne w wąskich branżach,
gdzie kandydaci znają się z pracownika konkurencji, co rodzi ryzyko przypadkowego, niechcianego, spotkania podczas ubiegania się o pracę. Sytuacji takiej unikamy biorąc udział w rekrutacji prowadzonej przez agencję zatrudnienia, podczas której częstą praktyką są spotkania kandydatów z potencjalnym pracodawcą na neutralnym polu, w siedzibie firmy rekrutacyjnej.
Poufność procesu jest jedną z korzyści, jakie zyskują również zgłaszający się do agencji zatrudnienia pracodawcy. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku kandydatów o zawężonej specjalizacji, zachowanie anonimowości zyskuje na wadze, kiedy firma działa w określonym sektorze. Pracując z wyspecjalizowaną agencją zatrudnienia, przedsiębiorstwo ma możliwość kontaktowania się pośredniego z kandydatami z konkurencji bez zagrożenia, że takie działania negatywne odbiją się na jego wizerunku. Zyskuje także bezcenne informacje o rynku kandydatów z danej branży.
Agencje specjalizujące się w rekrutacjach w danym sektorze znacznie częściej szukają kandydatów przy pomocy kontaktu bezpośredniego. Taki model pracy pozwala na dotarcie do najważniejszych potencjalnych pracowników na rynku. Projekty rekrutacyjne z obszary inżynierii, przeważnie częściej niż ma to miejsce w przypadku rekrutacji w innych branżach, koncentrują się na kandydatach z całego kraju, a często również
i za granicą. Inżynierowie to grupa zawodowa, której mobilność jest większa niż mobilność np. pracowników biurowych. Ważne jest zatem, by np. doświadczonego Inżyniera Procesu szukać nie tylko w okolicach jego docelowego miejsca pracy, ale również szerzej – w całym kraju. W tym wypadku sprawdzają się przeważnie agencje zatrudnienia posiadające biura w różnych miastach i znające lokalne rynki kandydatów.
Wsparcie wyspecjalizowanej agencji zatrudnienia zapewnia zatem zarówno kandydatowi, jak i pracodawcy oszczędność czasu, przy jednoczesnym wzroście efektywności działań.
Źródło: ManpowerGroup, www.manpowergroup.pl