Dodatkowo polski rynek pracy w branży IT staje się coraz bardziej atrakcyjny dla specjalistów z innych krajów.
– Polskim informatykom powierza się coraz bardziej odpowiedzialne zadania. Mamy nie tylko ludzi pracujących nad technologiami, programistów czy testerów, lecz także osoby zajmujące się wdrożeniem produktu u klienta – mówi Bartosz Ciepluch, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia.
Zobacz także: Niewiele kobiet decyduje się na zawód programisty
Dobra znajomość języka angielskiego, z akcentem zrozumiałym dla innych, chęć współuczestnictwa i ambicja sprawiają, że polscy informatycy cieszą się dużym powodzeniem u pracodawców. Powoli rośnie też ich mobilność – dla atrakcyjnej pracy są gotowi na zmianę nie tylko miasta, lecz także państwa.
Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Jej wartość w 2013 roku Ministerstwo Gospodarki oceniło na 30 mld zł, obecnie działa blisko 9 tys. firm, które zatrudniają ponad 400 tys. osób. Szybki rozwój oznacza, że wzrasta też zapotrzebowanie na informatyków. Już dziś w Polsce brakuje ok. 50 tys. wykwalifikowanych pracowników (w Europie – ponad 270 tys.), przede wszystkim w dużych miastach, gdzie działają największe międzynarodowe firmy. Tam też działają centra badawczo-rozwojowe większości z nich.
– Na rynku wrocławskim brakuje około 3 tys. informatyków – programistów, deweloperów oraz testerów, którzy będą testowali oprogramowanie. Potrzebujemy osób z dużym doświadczeniem w programowaniu w języku C, C++ czy Java i znających telekomunikację – ocenia Ciepluch.
Zobacz także: Jest praca, nie ma chętnych. Programiści wybrzydzają!
We wrocławskim centrum badawczo-rozwojowym Nokii trwa trzecia edycja projektu Nokia Academy, program skierowany jest do osób, które chcą pogłębiać wiedzę związaną z programowaniem. Jak podkreśla Bartosz Ciepluch, w ten sposób firma znajduje nowych pracowników – po miesięcznym szkoleniu części osób podczas poprzednich edycji zaproponowano zatrudnienie.
Branża IT należy do dobrze płatnych. Średnie wynagrodzenie zależy od doświadczenia i umiejętności, przeważnie jest jednak wyższe od średniej krajowej. Najlepsi zarabiają kilkanaście razy więcej. Dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokia podkreśla, że również z tego powodu rynek pracy IT w Polsce staje się coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców.
– Pracuje u nas dużo osób z Ukrainy, Włoch czy Hiszpanii. Płaca idzie w górę, co przyciąga inne nacje – podsumowuje Bartosz Ciepluch.