Dlaczego powołanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przed 80 laty było tak ważne? Jak skutecznie pracownicy ZUS chronili żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji? Jak władze komunistyczne próbowały ZUS zlikwidować i dlaczego musiały zmienić swoją decyzję? Odpowiedzi na te pytania już wkrótce na antenie TVP 1.

W najbliższą niedzielę 16 listopada na antenie TVP 1 o godzinie 12.50 rozpocznie się emisja filmu dokumentalnego "80 lat ZUS", opowiadającego historię polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, w tym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od ponownych narodzin Polski po I Wojnie Światowej, aż po lata współczesne.

- Film o historii ZUS to poniekąd film o historii Polski, bo obie te historie są ze sobą nierozerwalnie związane. Wbrew rozpowszechnionym stereotypom Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest wytworem myśli tzw. "minionej epoki". Polskie ubezpieczenia społeczne i ZUS są osiągnięciem, i to jednym z większych, II Rzeczypospolitej. Dzisiejszy system ubezpieczeń społecznych w Polsce opiera się w swych założeniach właśnie na systemie powstałym w okresie międzywojennym. Zapraszam do obejrzenia filmu i przekonania się, jak dużą role w historii ostatnich 80 lat odegrał Zakład Ubezpieczeń Społecznych - zaprasza Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Źródło: www.zus.pl, stan z dnia 14 listopada 2014 r.