Jeszcze tylko przez trzy dni rodzice mogą składać wnioski o świadczenie wychowawcze, aby otrzymać je z wyrównaniem od kwietnia. W gminach trwa właśnie gorący okres, bo oprócz przyjmowania formularzy od osób, które czekają z tym na ostatnią chwilę, wydają decyzje przyznające 500 zł na dziecko. Wprawdzie rząd zapewnia, że wypłata pieniędzy dla rodziców w 2017 r. nie jest zagrożona, ale na razie szuka źródeł finansowania swojego sztandarowego programu.
 
 
Stopień zaawansowania procesu rozpatrywania wniosków jest w poszczególnych województwach i gminach różny. Są takie samorządy, zwłaszcza z terenów wiejskich, gdzie wszystkie już załatwiono. Jednak najwięcej pracy jest w dużych miastach, gdzie wpłynęła ich największa liczba.
– Do tej pory zarejestrowaliśmy 31 tys. wniosków. Do wydania zostało jeszcze około 7 tys. decyzji – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.
Z kolei we Wrocławiu i w Katowicach, gdzie rodzice złożyli odpowiednio 32,8 tys. oraz 15,3 tys. formularzy, rozpatrzonych zostało 22 tys. oraz 13,2 tys. z nich.