Poszukiwaniu nowych metod uświadamiania pracownikom budownictwa i eliminowania zagrożeń wypadkowych poświęcone było posiedzenie Rady Głównego Inspektora Pracy do Spraw Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie, zorganizowane 27 listopada br. w siedzibie Głównego Inspektoratu Pracy.

W ostatnich trzech latach odnotowano spadek liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie. Zmniejszyła się też liczba poszkodowanych śmiertelnie. Jednocześnie w strukturze wypadków badanych przez PIP według statusu zatrudnienia poszkodowanych zwiększa się udział wypadków, którym ulegają osoby świadczące pracę na innych podstawach niż stosunek pracy. Ponad połowa poszkodowanych ulega wypadkom śmiertelnym lub ciężkim. Także ponad połowa badanych przez PIP wypadków w budownictwie ma miejsce w mikroprzedsiębiorstwach, zatrudniających do 9 pracowników. Prawie co drugi poszkodowany ulega wypadkowi w wyniku upadku z wysokości.

Najczęściej wypadkom ulegają osoby o krótkim stażu pracy w danym zakładzie. Znacząca część przyczyn tych zdarzeń wynika z niedostatecznego przygotowania pracujących do wykonywania pracy, w tym z: braku lub niewłaściwie przeprowadzonych wstępnych szkoleń bhp, braku aktualnych orzeczeń lekarskich o niewystępowaniu przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, braku informacji przekazywanych pracownikom o istniejących zagrożeniach i środkach ochrony, a także z niewłaściwego przygotowania zawodowego do wykonywanej pracy (braku uprawnień kwalifikacyjnych wymaganych w określonych branżach).

Wśród przyczyn wypadków ustalonych przez inspektorów pracy dominują przyczyny organizacyjne oraz ludzkie, tj. wynikające ze stanu psychofizycznego i zachowań człowieka. Przyczyny techniczne, związane ze stanem technicznym sprzętu roboczego i zastosowanych przy nim środków ochronnych, stanowią mniejszy procent i często są wynikiem nieprawidłowości stwierdzanych w dwóch pozostałych grupach. Oznacza to, że bez kosztownych inwestycji w środki wyposażenia technicznego można znacząco ograniczyć liczbę przyczyn wypadków przy pracy w budownictwie.

Źródło: www.pip.gov.pl, stan z dnia 1 grudnia 2014 r.