Co do zasady instrukcja stanowiskowa, aby spełniała najlepiej swoją funkcję, powinna się znajdować bezpośrednio na stanowisku pracy. Przykładowo instrukcja użytkowania krajalnicy w sklepie mięsnym powinna znajdować się w pobliżu tego urządzenia, a nie w szatni itp. Należy jednak zwrócić uwagę na ruchome stanowiska pracy, kiedy umieszczenie instrukcji przy danym stanowisku będzie bardzo utrudnione, czy wręcz niemożliwe. Wówczas instrukcję należy umieścić w innym widocznym i łatwo dostępnym dla pracownika miejscu.

Uzasadnienie
Zgodnie z art. 2374 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm) pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Pracodawca ponadto jest obowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach pracy.
W wyroku z dnia 17 lutego 1999 r., II SA/Wr 935/98, Pr.Pracy 1999, nr 10, s. 41 NSA we Wrocławiu stwierdził, że obowiązek wydania przez pracodawcę szczegółowych instrukcji i wskazówek w zakresie bhp na stanowiskach pracy dotyczy wszystkich stanowisk pracy, również tych, które nie wiąże się z wykonywaniem pracy w jednym i tym samym miejscu.
Kamil Szymański