Zmiany w systemie emerytalnym, które zaczną obowiązywać 1 listopada, będą obejmowały w pierwszym roku 110 tys. pracowników.

Ich koszt wyniesie 1,1 mld euro w pierwszym roku i osiągnie 3 mld euro w 2017 roku na koniec kadencji prezydenta Francois Hollande'a - powiedziała minister dziennikarzom po posiedzeniu rządu.
Dekret przewiduje, że osoby, które zaczęły pracować w wieku 18 lub 19 lat, będą miały prawo przejść na pełnowymiarową emeryturę w wieku 60 lat, jeśli ich okres składkowy wyniesie 41,5 roku. Pod uwagę będą też brane okresy choroby, bezrobocia i niezdolności do pracy.
Reforma emerytalna, która podwyższyła wiek przejścia na emeryturę z 60 do 62 lat, została przyjęta za prezydentury Nicolasa Sarkozy'ego. Opozycja zarzuca rządowi Hollande'a, że wprowadził decyzję o wydatkach związanych ze zmianami w systemie emerytalnym bez konsultacji w parlamencie.
Zdaniem minister Touraine decyzja rządu "oddaje sprawiedliwość tym, którzy byli najbardziej poszkodowani przez reformę z 2010 roku". (PAP)