FOR od dawna zwracał uwagę, że zakaz handlu w niedziele wpłynie negatywnie na wydajność całego sektora handlu detalicznego oraz uderzy w wolność ludzi jako konsumentów, a także w pracowników, grożąc zwolnieniami.

Eksperci organizacji podkreślają, że liczne wyłączenia od zakazu sprawiają, że jest on niezgodny z konstytucyjnym zakazem dyskryminacji. – To przykład wysokiego ryzyka legislacyjnego w Polsce, które zniechęca firm do inwestycji – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej FOR.

Czytaj również: 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele >>

W ocenie FOR, ustawa jest sprzeczna z unijną swobodą przepływu towarów ze względu na szeroką definicję „handlu”, obejmującą również dostawę towarów, a szerokość i wybiórczość katalogu wyjątków od zakazu powoduje, że powinna być zgłoszona do Komisji Europejskiej jako zakazana prawem europejskim pomoc publiczna.

Czytaj również: Kalendarz niedziel handlowych w 2018 roku >>

Ustawa została uznana przez FOR za prawny bubel roku. W 44 grafikach – pokazywanych codziennie na Facebooku i Twitterze FOR – aż do 1 marca, czyli dnia, w którym ustawa o zakazie handlu wchodzi w życie, eksperci FOR pytają o to, co ustawodawca miał na myśli, formułując tak niezrozumiałe przepisy. Akcja, określana jako #BubelRoku, ma pokazać, że prawo powinno być stanowione z rozwagą - podkreśla FOR.