- Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Po dobrych wynikach w ubiegłym roku, w nadchodzących miesiącach możemy się spodziewać dalszego spadku bezrobocia. Na wsparcie osób szukających pracy zarezerwowaliśmy w tym roku 5,5 mld zł - tłumaczył minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. 
 
 
W 2014 roku z nowych instrumentów wsparcia skorzystało 19,6 tys. osób bezrobotnych. To m.in. bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie, refundacja składek ZUS, granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne oraz trójstronne umowy szkoleniowe. Dodatkowo ponad 51 tys. osób otrzymało dotacje na start własnego biznesu, a 220 tys. wzięło udział w stażach u pracodawców. W sumie urzędy pracy w 2014 roku udzieliły wsparcia 505 tys. osób bezrobotnych.
 
-To niezwykle ważne, że cele realizowane przez Ministerstwo Pracy są także rozumiane, popierane i wdrażane przez przedsiębiorców. Pracodawcy w 2014 roku stworzyli ponad 610 tys. miejsc pracy, a dzięki ich aktywności inwestycyjnej w bieżącym roku liczba ta może być jeszcze wyższa - powiedział Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. 
 
Pracodawcy branż usługowych zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Czystości, w Związku Pracodawców Branżowych PSC oraz niezrzeszeni podpisali deklarację wypełniania zapisów z ustawy o prawie zamówień publicznych oraz nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak tłumaczą, chcą w ten sposób przyczynić się do stabilizacji i dalszego rozwoju rynku pracy w Polsce oraz zabezpieczenia interesu pracowników. Deklklarację podpisało 31 firm z branży usług czystości zatrudniających ponad 100 tys. osób w Polsce.
- To jedna trzecia osób zatrudnionych w tej branży. Formy zatrudnienia przybrały niezdrowy charakter, również przez zamówienia publiczne, dla których głównym kryterium była cena. Cieszymy się, że to się zmienia - powiedział Marek Kowalski, przewodniczący Rady Zamówień Publicznych Konfederacji Lewiatan.
 
 
 
Znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o zamówieniach publicznych pozwoli na efektywniejsze wydawanie publicznych pieniędzy oraz na ustanowienie standardów i praktyk m.in. w obszarze wyłaniania najkorzystniejszych ekonomicznie ofert. Katalog dobrych praktyk w ramach zamówień publicznych to pozycja obowiązkowa - zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców - powiedziała Maria Janyska, Poseł na Sejm RP, wchodząca w skład Komisji Gospodarki oraz podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych.
 
Wypracowanie wspólnych standardów, którymi kierować się będą pracodawcy to bardzo ważny krok, aby w rzeczywisty sposób uzdrowić nie tylko rynek zamówień publicznych, ale także sektor prywatny - dodał Jan Guz, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.