Skargi w sprawie restrukturyzacji emerytur mundurowych na Węgrzech zostały wniesione do Trybunału przez ponad 13 tys. osób w 1260 osobnych skargach. Podnoszone w skargach zarzuty były identyczne w treści: w 2011 r. przyjęto na Węgrzech ustawę, która znosiła - niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym dla osób fizycznych - świadczenia emerytalne dla byłych członków służb mundurowych, zastępując te emerytury świadczeniami opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Skarżący dowodzili, iż taka zmiana stanowiła naruszenie ich praw nabytych, skutkując naruszeniem prawa do poszanowania własności, chronionego w art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji o prawach człowieka.
ETPC: opodatkowanie emerytur mundurowych nie narusza Konwencji
Europejski Trybunał Praw Człowieka w decyzji opublikowanej 18 lipca uznał, iż restrukturyzacja emerytur byłych członków służb mundurowych i nałożenie podatku dochodowego na takie świadczenia nie narusza prawa do poszanowania własności.
Trybunał nie zgodził się z taką argumentacją i nie stwierdził naruszenia Konwencji. Trybunał przypomniał, iż co prawda art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji znajduje zastosowanie do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, nie gwarantuje on jednak żadnego prawa do świadczeń o określonej wysokości. Jednocześnie, zgodnie z ustaloną linią orzeczniczą Trybunału, redukcja świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest dopuszczalna i nie narusza Konwencji wówczas, gdy jest uzasadniona, proporcjonalna i nie pozostawia osób zainteresowanych bez środków do życia.
Taka sytuacja miała dokładnie miejsce w omawianej sprawie. Redukcja świadczeń otrzymywanych przez skarżących wahała się pomiędzy 12% a 16%, była zatem niewielka i bezsprzecznie nie pozbawiała ich środków do życia. Skarżący w dalszym ciągu pobierali emerytury, nie stracili swych uprawnień, zostali jedynie pozbawieni przywileju (ulgi podatkowej), który dotąd wyróżniał ich z grupy emerytów. Redukcja dotyczyła świadczeń otrzymywanych w przyszłości i nie wiązała się z nakazem odprowadzenia podatku dochodowego od świadczeń już otrzymanych. Wysokość nowego świadczenia była co prawda niższa od świadczenia dotąd wypłacanego, lecz Trybunał uznał tę zmianę za proporcjonalną i uzasadnioną: skarżący otrzymują obecnie emeryturę porównywalną do świadczeń innych emerytów, nie zostali pozbawieni środków utrzymania, nie zostali również postawieni w sytuacji, w której groziłoby im ubóstwo. Ograniczenie dotychczasowego przywileju nie oznacza nałożenia na skarżących nadmiernego obciążenia indywidualnego, które pozwalałoby na stwierdzenie pogwałcenia art. 1 protokołu nr 1 do Konwencji. Naruszenia prawa do poszanowania własności nie było.
(...)
Tak wynika z decyzji Trybunału z 24 czerwca 2014 r. w połączonych sprawach nr 77575/11,19828/13 i 19829/13, Markovics przeciwko Węgrom, Béres przeciwko Węgrom i Augusztin przeciwko Węgrom.
Więcej na www.podatki.abc.com.pl