Obecnie 17% Polaków, którzy rozważają emigrację zarobkową, chciałoby podjąć pracę w Niemczech. Jako główne powody takich decyzji podają łatwość w znalezieniu pracy (41%), bliską odległość od domu rodzinnego (40%) i wielokrotnie wyższe zarobki (31%) – wynika z najnowszych badań Work Service S.A.

Co ciekawe tylko 15% respondentów wskazywało na świadczenia socjalne, jako powód wyjazdu do Niemiec. Jak podkreślają eksperci to aspekt zawodowy stanowi najsilniejszy magnes wyjazdów na Saksy, a aktualnie najwięcej ofert pracy można znaleźć w sektorze logistycznym i produkcyjnym.

Sytuacja na niemieckim rynku pracy jest najlepsza od lat. Z danych Eurostatu wynika, że stopa bezrobocia w tym kraju wynosi obecnie 4,1%, co daje Niemcom drugie po Czechach miejsce wśród krajów europejskich. Jak podkreśla Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service, silna gospodarka i stały wzrost PKB powodują, że w Niemczech cały czas powstają nowe miejsca pracy. Z naszych badań wynika, że 41% potencjalnych migrantów z Polski chce wybrać ten kraj ze względu na łatwość znalezienia pracy. Nie mniej ważna jest bliskość geograficzna i dużo wyższe wynagrodzenia – dodaje Inglot.

Więcej: www.workservice.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/Ekspert-HR-komentuje/Nowa-polityka-socjalna-Niemiec-nie-ograniczy-emigracji-z-Polski

Źródło: workservice.pl, stan z dnia 13 grudnia 2016 r.