Jak podaje ZUS, od czerwca 2014 r. przyznawane są pierwsze emerytury w powszechnym wieku emerytalnym przewidzianym dla mężczyzn, z uwzględnieniem - w podstawie ich obliczenia - środków zewidencjonowanych na subkoncie w ZUS, w tym środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych. Emerytury te przysługują ubezpieczonym, którzy są członkami OFE i osiągnęli podwyższony powszechny wiek emerytalny określony dla mężczyzn.
W pierwszej kolejności emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym określonym dla mężczyzn mogą otrzymać kobiety i mężczyźni urodzeni w I kwartale 1949 r., którzy wiek emerytalny wynoszący 65 lat i 5 miesięcy ukończą w okresie: czerwiec-sierpień 2014 r.
Emerytura przysługuje w przypadku, gdy kobieta lub mężczyzna - po ukończeniu podwyższonego powszechnego wieku emerytalnego określonego dla mężczyzny:
- złoży po raz pierwszy wniosek o emeryturę,
- zostanie im przyznana z urzędu emerytura, w związku z ukończeniem tego wieku.
Emerytura zostanie obliczona poprzez podzielenie sumy środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS, w tym kwoty środków przeniesionych z OFE przez właściwą liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia.
Emerytura zostanie również ustalona dla kobiet, które do dnia poprzedzającego osiągnięcie podwyższonego powszechnego wieku emerytalnego określonego dla mężczyzny miały ustalone prawo do okresowej emerytury kapitałowej. W celu ustalenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym określonym dla mężczyzn, ZUS dokona z urzędu ponownego obliczenia przysługującej im dotychczas emerytury z FUS, uwzględniając w podstawie obliczenia emerytury środki zewidencjonowane na subkoncie w ZUS (w tym środki z OFE). Taka ponownie obliczona emerytura nie może być niższa niż suma dotychczas pobieranych: emerytury z FUS i okresowej emerytury kapitałowej.
Źródło: www.zus.pl, stan z dnia 12 czerwca 2014 r.