W jakiej maksymalnej wysokości można ustalić ekwiwalent (w ramach przepisów bhp) za pranie i używanie odzieży własnej i obuwia zamiast roboczego? Czy cena powinna wynosić tyle, ile pobiera pralnia i ile kosztuje obuwie robocze w odniesieniu do przeciętnego okresu zużycia? Czy jest możliwe jednoczesne wypłacenie ww. ekwiwalentów i zapewnienie pracownikowi odzieży roboczej zakupionej przez firmę oraz rozdanie pracownikom proszku? Czy nie zachodzi tutaj sprzeczność? Czy wysokość ekwiwalentu może zostać zakwestionowana przez organy skarbowe? Czy ewentualnie możliwe jest wypłacenie np. ekwiwalentu za obuwie i zaopatrzenie pracownika w proszek w celu prania odzieży własnej, używanej na cele służbowe?
Świadczenia te nie wykluczają się wzajemnie.
Jakie typowe ekwiwalenty można wypłacić jako zwolnione z opodatkowania i oskładkowania w ramach przepisów bhp?

Określając wysokość ekwiwalentów BHP należy w pierwszej kolejności kierować się zdrowym rozsądkiem. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby ekwiwalent odpowiadał wartości rynkowej świadczeń, wobec czego cena powinna być maksymalnie zbliżona do kosztów prania i obuwia roboczego w odniesieniu do przeciętnego okresu zużycia. Ekwiwalent wypłacony w zbyt wysokiej kwocie może zostać zakwestionowany przez organy podatkowe.


Jeżeli pracodawca zapewnia pracownikom odzież roboczą, to nie powinien wypłacać im ekwiwalentu za tę odzież. Podobnie, jeżeli pracownicy otrzymują środki do prania, to nie powinni otrzymywać ekwiwalentu za pranie.
Zdaniem autora odpowiedzi możliwe jest wypłacenie np. ekwiwalentu za obuwie i zaopatrzenie pracownika w proszek w celu prania odzieży własnej, używanej na cele służbowe.
Wszystkie świadczenia bhp (w tym ekwiwalenty) są wolne od podatku i składek ZUS na mocy art. 21 ust. 1 pkt 11-11b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) oraz § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. Nr 161, poz. 1106, z późn. zm.).
Pracodawca może wypłacać ekwiwalenty za:
odzież roboczą i obuwie w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny,
pranie odzieży roboczej w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.