Czemu warto korzystać z usług agencji zatrudnienia
Z usług profesjonalnych agencji zatrudnienia korzysta coraz więcej Polaków. Według danych Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, obecnie w Polsce działa ponad 6100 firm świadczących usługi rekrutacyjne oraz pośrednictwa pracy. W porównaniu do statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sporządzonych na koniec 2014 roku, to o około 1000 podmiotów więcej. Z roku na rok rośnie nie tylko liczba agencji zatrudnienia ale i ilość osób przyjętych do pracy dzięki tym instytucjom. Wśród zalet współpracy z agencją należy wymienić możliwość jednoczesnego dotarcia do szerokiej oferty proponowanych stanowisk pracy oraz profesjonalne doradztwo w zakresie przejścia przez proces rekrutacyjny. Agencje współpracują z wieloma firmami na rynku, dlatego zawsze mogą zaproponować kandydatowi inny etat, gdyby nie otrzymał on stanowiska, o które się ubiegał. Współpraca z profesjonalną agencją oznacza też odciążenie kandydata w zakresie wielu czynności związanych z procesem rekrutacyjnym jak choćby wsparcie w przygotowaniach do rozmów kwalifikacyjnych. Może on liczyć również na feedback czyli garść uwag po rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Wskazówki te pomagają uniknąć popełniania podobnych błędów przy kolejnych próbach znalezienia zatrudnienia. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy poszukiwaniu pracy, zwłaszcza, że usługa ta jest zawsze dla kandydatów bezpłatna.
 
 
„Monitorując konkretny rynek, agencje pośrednictwa coraz częściej specjalizują się np. w danej branży (np. finanse, farmacja) czy stanowiskach (np. eksperci IT, inżynierowie). Agencje rekrutacyjne z jednej strony wiedzą, jakich dokładnie pracowników szukają firmy, z drugiej są w stanie spełnić oczekiwania kandydatów wiedząc, co mogą im zaoferować potencjalni pracodawcy. Co więcej, rekruterzy jako pierwsi na rynku mają informację na temat planowanych przez firmy rekrutacji, dzięki czemu są w stanie bardzo dobrze dopasować ofertę pracy do kandydata” - tłumaczy Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, prezes firmy Wadwicz.    
 
Z jakimi agencjami współpracować
Na pierwszym etapie poszukiwania pracy, czyli już podczas rozpatrywania ofert, należy upewnić się czy agencja zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Warto sprawdzić jak długo działa na rynku i jakie są o niej opinie.  Warto również wybierać agencje zrzeszone w branżowych organizacjach, doświadczone, profesjonalne, które działają na rynku kilka lat.
 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy zatrudnienia
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zatrudnienia. Pracownicy rzadko analizują zalety poszczególnych form podjęcia pracy rozważając głównie warunki finansowe. Warto jednak zastanowić się nad ofertą całościowo, biorąc pod uwagę wszelkie świadczenia wynikające również z rodzaju umowy. Przykładowo, część kandydatów preferuje umowę o pracę tymczasową z mniejszą kwotą wynagrodzenia netto niż w przypadku pracy na zleceniu z większą wartością wypłaty netto, ale bez możliwości otrzymania urlopu.
 
Pracownicy nierzadko wybierają pracę tymczasową również ze względu na elastyczny grafik pracy, łatwość zatrudnienia oraz chęć poznania i sprawdzenia się w kilku zawodach czy branżach. Dzięki pracy tymczasowej można zaznajomić się z  różnymi środowiskami pracy, zdobyć cenione na rynku doświadczenie u największych pracodawców, bo mianowicie duże firmy najczęściej poszukują pracowników tymczasowych. 
 
Poszukiwanie pracy za granicą
Poszukiwanie pracy za granicą warto rozpocząć od dokładnej weryfikacji agencji zatrudnienia, z którą zamierzamy podjąć współpracę.  Nie należy ufać ofertom, w których podany jest jedynie telefon komórkowy i nie znajdujemy żadnych informacji o firmie. Należy dokładnie zapoznać się z umową i upewnić się jakie pracodawca oferuje warunki zatrudnienia, jaki będzie okres zatrudnienia oraz co dokładnie będzie należało do zakresu obowiązków kandydata. Istotne jest również aby potwierdzić z agencją od jakiej wartości wynagrodzenia oferowanej przez pracodawcę, agencja odprowadza składki na ZUS za ubezpieczonego.

“Jeśli oferta budzi jakiekolwiek wątpliwości albo pracodawca czy odpowiedzialna za rekrutację agencja nie udzielają odpowiedzi na nasze pytania - nie wyjeżdżajmy. Przebywając za granicą mamy ograniczone możliwości, jesteśmy daleko od domu i instytucji, które mogą okazać nam pomoc. Z podobnych względów nie polecamy również wyjazdów na własną rękę. Brak ubezpieczenia i wysokie ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych to czynniki, które powodują, iż w krytycznej sytuacji będziemy zdani tylko na siebie” - mówi Krzysztof Jakubowski, przewodniczący Sekcji Agencji Opieki SAZ, wiceprezes firmy Interkadra.