„Edu-Nawigator – aplikacja analityczno-prognostyczna dla edukacji” to nazwa projektu realizowanego przez Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu, którego partnerem jest ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku z Kutna.
Projekt sfinansowany został z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego wartość to 1,1 mln zł. Z aplikacji będzie można korzystać na każdym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Będą ją obsługiwać wszystkie przeglądarki. Program jest adresowany do kadry kierowniczej szkół, organów prowadzących szkoły i placówki kształcenia zawodowego. Jego odbiorcami będzie kadra pedagogiczna oraz uczniowie i rodzice, a także instytucje rynku pracy i same przedsiębiorstwa. Można z niego korzystać po zalogowaniu się na stronie internetowej projektu www.opolskie.edunawigator.pl
Na razie jest dostępny dla pedagogów i kadry kierowniczej, a w ciągu najbliższych tygodni będzie otwarty również dla uczniów i rodziców. „Ta grupa osób ma otrzymać narzędzie, które pozwoli im podejmować trafne decyzje dotyczące procesu kształcenia i rynku pracy” – wyjaśnia Marcin Szcześniak, ekspert Krajowej Instytucji Wspomagającej. „Aplikacja jest nowoczesnym urządzeniem dostosowanym do potrzeb przeciętnego użytkownika. Będzie pozwalać na przewidywanie pewnych zmian. Efektem jej wdrożenia ma być zwiększenie trafności podejmowanych decyzji” – dodał.
Celem projektu jest poprawa, w ciągu dwóch lat, dostępności do rozszerzonych informacji o aktualnych trendach na lokalnym i regionalnym rynku pracy w województwie opolskim.
„Zależało nam na stworzeniu narzędzia, które pozwoli usunąć dysonans pomiędzy szkolnictwem zawodowym, a potrzebami przedsiębiorców. Współpracujemy w tym projekcie z Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu, które wspomaga szkolnictwo zawodowe w woj. opolskim oraz Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, które ma dobre rozeznanie w biznesie” – powiedział PAP dyrektor projektu Leszek Adam Zając.
Aplikacja Edu-Nawigator ma być narzędziem wspierającym gromadzenie danych oraz wspomagającym podejmowanie decyzji dotyczących uruchamiania nowych kierunków kształcenia, które będą odpowiadać potrzebom rynku pracy. To wszystko ma poprawić efekty kształcenia zawodowego i zwiększyć dostosowanie oferty edukacyjnej do zmieniającego się rynku pracy. Ma pomóc zniwelować rozdźwięk w relacjach edukacja zawodowa – rynek pracy.
Dzięki Edu-Nawigatorowi będzie można dowiedzieć się m.in. w jakich zawodach odbywa się kształcenie w województwie opolskim, poznać liczbę ofert pracy, a także średnie wynagrodzenie w danej branży czy na danym stanowisku. Będzie można również dowiedzieć się jakie aktualnie są wakaty na rynku pracy. Co istotne, będą to dane z pierwszej ręki.„Źródłem danych będą m.in. badania 1800 przedsiębiorców spośród blisko 100 tys. podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w województwie opolskim. Będzie to unikatowe źródło informacji” – stwierdza Marcin Szcześniak.
Leszek Adam Zając zaznacza, że będzie to duża próba badawcza, ponieważ ok. 10 tys. firm to małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają pracowników. Pozostałe to jednoosobowe podmioty gospodarcze. Badania są przeprowadzane co kwartał, tak by dane były możliwie jak najbardziej aktualne. „Cykl kształcenia zawodowego trwa trzy lata. Jak uczeń dostaje świadectwo ukończenia szkoły, to sytuacja na rynku pracy może być już znacząco inna od tej, gdy zaczynał naukę. Po zakończeniu edukacji absolwent zamiast podejmować pracę często idzie w świat albo do pośredniaka po zasiłek. Tego chcemy uniknąć i dlatego na bieżąco będą zbierane dane” – powiedział Leszek Adam Zając.